Wybór żłobka - przeczytaj ten poradnik, aby dowiedzieć się jak ułatwić sobie tę trudną decyzję

Nadszedł czas, w którym po urlopie macierzyńskim i tacierzyńskim rodzice muszą wrócić do pracy. Co wtedy z naszym oczkiem w głowie? Co jeśli dziadkowie mieszkają w innej miejscowości, albo nie mogą zająć się maleństwem z innych przyczyn? Warto wtedy zastanowić się nad tym, czy odpowiedzią na nasze potrzeby nie byłby dobry, prywatny żłobek w Poznaniu.

Takie placówki zapewniają opiekę we wszystkie dni robocze, w odpowiednich godzinach. Oferta jednak jest szeroka, a miejsc wiele. Jak wybrać odpowiednie, takie, które w pełni będzie odpowiadać naszym potrzebom i wymaganiom, a nasz maluszek będzie się w nim czuł jak w drugim domu? Ten artykuł pomoże w podjęciu decyzji.

Zwróć uwagę na metody wychowawcze

Bezstresowe wychowanie może być tematem kontrowersyjnym, natomiast pewnym jest, że niegdysiejsze metody wychowawcze, oparte na przemocowym działaniu systemu kar i nagród, również nie sprawdzają się najlepiej. Wiedza i świadomość społeczna rosną, dowiadujemy się coraz więcej, a nasze horyzonty stale się poszerzają. Warto zatem przyjrzeć się nowocześniejszym metodom edukacji najmłodszych. Bazują one na zasadzie wyrównanych relacji, nie zaś na sztywnych podziałach nauczyciel – uczeń. Pozwalają tym samym dziecku na większą kreatywność, dostosowywanie tempa nauki do własnych możliwości i nie powodują traum w przypadku niepowodzeń.

Zadbaj o to, by placówka miała dostęp do terenów zielonych

Odpoczynek i zabawa na świeżym powietrzu są niezbędne do prawidłowego rozwoju psycho-ruchowego każdego dziecka. Obserwując faunę i florę uczymy się życia od jego najbardziej naturalnej strony, nabywając szacunku do świata. Zatem to czy nasz wymarzony prywatny żłobek w Poznaniu ma w pobliżu jakiś park,  a najlepiej prywatny ogród, powinno być dla nas ważne przy jego wyborze.

Kadra

Po raz pierwszy oddajesz swój skarb w ręce obcych ludzi – to niezwykle stresująca sytuacja, zarówno dla Ciebie jak i dziecka. Do tej pory znał tylko rodziców, rodzinę i bliskich. Teraz czeka go moment, w którym zostanie wystawiony na więcej bodźców. Aby złagodzić ewentualny stres i ułatwić adaptację, przyda się odpowiednia kadra wychowawców. Nie każdy umie pracować z dziećmi, zatem odnalezienie żłobka z wykształconą załogą, która będzie pałać miłością do dzieci, traktować je z szacunkiem i cierpliwością, powinno być podstawą. Sprawdź czy pracownicy danego miejsca Ci odpowiadają, poobserwuj ich pracę z podopiecznymi, zapytaj o ich metody wychowawcze, doświadczenie i wykształcenie. Ostatecznie oddajesz w ich ręce kogoś najważniejszego dla Ciebie na całym świecie.

Dieta

Coraz więcej dzieci ma dziś problemy z nietolerancją i alergiami. Kwestie z dostosowaniem odpowiedniego żywienia mogą pojawić się bardzo wcześnie. Jako świadomy rodzic stawiasz na odpowiednią dietę, zbalansowane posiłki, zdrowe i wartościowe. Dlatego musisz wybrać takie miejsce, w którym dba się o ten aspekt tak samo jak w Waszym domu. Sprawdź czy żłobek przewiduje dietę dla alergików, czy menu obfituje w dania ze świeżych warzyw, a dostawcy są sprawdzeni.

Wybierając prywatny żłobek w Poznaniu mamy do dyspozycji wiele propozycji. Jedną z najciekawszych jest montessoripoznan.pl. Ich oferta jest niezwykle rozbudowana, zaplanowana w najdrobniejszym szczególe, aby jak najlepiej zaopiekować się Twoim maluszkiem. Korzystają z metody Marii Montessori, która stawia na obserwację i stopniowe wdrażanie dziecka w świat konkretnych zadań i aktywności. Używający tej metody nauczyciele stają się dla dziecka bardziej partnerami niż mentorami. Dzięki temu dziecko zachowuje pełnię swych twórczych możliwości, a także unika się często niesprawiedliwego i krzywdzącego systemu kar i nagród. Zdecydowanym atutem jest też położenie żłobka – placówka posiada własny ogród. Jest to z pewnością miejsce, w którym nasze pociechy poczują się szczęśliwe i bezpieczne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ