Zakażenie układu moczowego to druga, po infekcjach układu oddechowego, najczęściej diagnozowana infekcja dziecięca. Innym często dotykającym najmłodszych schorzeniem są zaburzenia oddawania moczu. Warto wiedzieć, na jakie objawy zwrócić szczególną uwagę i kiedy dziecko powinien zbadać nefrolog dziecięcy, czyli specjalista zajmujący się nerkami i układem moczowym u osób poniżej 18 roku życia. W przeciwieństwie do urologa, nefrolog dziecięcy zajmuje się leczeniem nieinwazyjnym, opartym o odpowiednie leki oraz dietę.
Najczęściej obserwowanymi objawami chorób układu moczowego jest nietypowo zabarwiony mocz (krwiomocz, krwinkomocz lub białkomocz), częste oddawanie moczu, a także ból nerek i ich okolicy. Oznaką zatrzymania wody w organizmie dziecka jest z kolei opuchlizna kostek i nadgarstków oraz opuchnięte oczy. Kolejnym niepokojącym znakiem może być płacz i nerwowość dziecka podczas oddawania moczu.
Warto wiedzieć, że choroby nerek mogą objawiać się również w nietypowy sposób, a także zmieniać formę wraz z wiekiem dziecka. Co więcej, w początkowym stadium choroby nerek zwykle są bezobjawowe. Ze względu na powszechność tego typu dolegliwości wśród najmłodszych należy bacznie obserwować naszą pociechę. Cenną informacją dla lekarza będą notatki na temat diety dziecka, a także częstotliwości i ilości oddawanego moczu.
Podstawą do diagnozy w zależności od przypadku jest pobrana od dziecka próbka moczu (mocz ogólny, posiew moczu), morfologia i badanie OB. W przypadku zdiagnozowania zakażenia układu moczowego nefrolog dziecięcy przepisuje zwykle odpowiedni antybiotyk. Do leczenia stanów zapalnych pęcherza wystarczy zaś zwykle lek zawierający furazydynę lub kotrimoksazol. Hospitalizacja jest wymagana jedynie w przypadku silnego odwodnienia organizmu dziecka.
Any uniknąć dolegliwości związanych z układem moczowym należy zwracać szczególną uwagę na higienę dzieci oraz pilnować, by opróżniały pęcherz do końca. Trzeba również unikać przetrzymywania moczu oraz odwodnienia organizmu.