Pierwsze zabawki

Noworodki działają instynktownie. Potrafią ssać, umieją upomnieć się o jedzenie, nie mają problemu z wydalaniem i to właściwie tyle. Całej reszty związanej z życiem muszą się nauczyć. Poznawanie świata zaczynają od zera, intrygują ich nawet tak, wydawałoby się, banalne rzeczy, jak rodzaj i faktura materiału, jaki przyszło im dotykać.

Nie tylko grzechotki

Zabawki dla niemowlaków to nie tylko tradycyjne grzechotki. Właściwie jakby się tak temu bliżej przyjrzeć, to grzechotki odchodzą powoli do lamusa. Grzechotka jedynie na chwilę potrafi przykuć uwagę dziecka, nie niesie ze sobą wielkiej wartości edukacyjnej. Jest chwilowym zabawiaczem, ale nie jest niczym więcej. Coraz częściej oczekuje się, że zabawka dla dziecka nie tylko dostarczy mu rozrywki, ale przy okazji czegoś nauczy. Powoli doceniamy fakt, że małe dzieci mają bardzo chłonne umysły i praktycznie nie da się ich zamęczyć. Są niesamowicie głodne wiedzy, z uwagą oglądają i słuchają wszystko, co zechcemy im pokazać i dać posłuchać. Maluchy jak nikt inny chłoną muzykę klasyczną, a już dawno udowodniono, że jej słuchanie we wczesnym dzieciństwie ma pozytywny wpływ na rozwój mózgu. Podobnie rzecz się ma z organoleptycznym poznawaniem świata.

Maty edukacyjne

Już kilkumiesięczne dzieci chętnie sięgają po zabawki, które są na tyle lekkie, że można je utrzymać w rączkach. Stąd pierwsze zabawki dla dzieci muszą być lekkie i bezpieczne. Zawsze istnieje ryzyko, że maluchowi z niewprawnych łapek może coś wypaść i upaść bezpośrednio na twarz. Dobrym sposobem na zabawienie dziecka, pokazanie mu w bezpieczny sposób ciekawych rzeczy są maty edukacyjne. Skomponowane w różny sposób, pełne ciekawych i zaskakujących elementów, potrafią na długo zabawić dziecko. Maty edukacyjne to nie tylko pałąki z powieszonymi zabawkami, to także elementy z gładkiego jedwabiu, szeleszczącego ortalionu, piszczące wszyte zabawki odzywające się pod naciskiem małej rączki, a także podwieszane lusterka. Te ostatnie potrafią skutecznie zająć dziecko na kilka dłuższych chwil. Rodzice dobrze wiedzą, jak dużą ulgą jest niemowlak, który choćby kwadrans zajmuje się sam sobą.

Świat widziany oczami niemowląt jest doprawdy fascynujący. Warto czasem spróbować zastanowić się jak widzimy daną rzecz my, a jak widzi ją małe dziecko. Nie zawsze to, co dla nas jest nudne, będzie tak samo nudne dla dziecka.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym Scandinavian Baby (https://scandinavianbaby.pl), oferującym akcesoria dla niemowląt, dzieci oraz rodziców.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ