Jakie meble kupić do pokoju dziecięcego?

W jaki sposób urządzić pokój dla dziecka, żeby nie tylko wyglądał atrakcyjnie, ale także spełniał walory praktyczne? Nie jest to najłatwiejsze zadanie, dlatego warto nastawić się na dłuższe przygotowania i ustalanie koncepcji wystroju. Na początku najlepiej ustalić, jakie meble będą tam niezbędne.

Najczęściej wybierane meble do pokoju dziecięcego

Dzieci szybko zmieniają swoje oczekiwania co do wystroju wnętrz. Pozwólmy im na te zmiany, wyposażając wnętrza ich pokojów w meble pozwalające na rozbudowę, różnorodne aranżacje, o dość uniwersalnej kolorystyce i wzornictwie.

Niezbędne meble do pokoju dziecięcego to przede wszystkim wszelkiego rodzaju półki, regały z dużą ilością szuflad, oraz pudełka i innego rodzaju pojemniki, w tym także miejsca do siedzenia ze schowkami w środku. To tam mieścić się będą zabawki i dziecięce akcesoria, książeczki, ubrania, przydatne i zupełnie nieprzydatne rzeczy. Dzieci z biegiem lat najprawdopodobniej zaczną gromadzić różne przedmioty związane z ich zainteresowaniami i aktualnymi fascynacjami, które będą zmieniać się jak w kalejdoskopie. Najlepiej, żeby wszystkie te schowki były dostępne dla dziecka, niezależnie od jego wieku i umiejętności manualnych.

lozeczko-do-pokoju-dzieciecego

Biurko i krzesło to kolejny nieodzowny element w każdym dziecięcym pokoju. Przydaje się już w wieku przedszkolnym, a czasem i wcześniej, jeśli dziecko lubi rysować. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że krzesło i biurko muszą koniecznie być dopasowane do wzrostu dziecka. W końcu w okresie, kiedy jego sylwetka i kręgosłup ciągle jeszcze się kształtują, będzie spędzać tam dużo czasu. Należy więc nastawić się, że w okresie wzrostu dziecka jego biurko i krzesło powinny być wymienione dwa lub trzy razy. Krzesło musi mieć regulowane siedzisko i podparcie, szczególną uwagę należy zwrócić na fakt, czy odpowiednio podpiera ono odcinek lędźwiowy pleców. Biurko z kolei powinno mieć wystarczającą przestrzeń, by dziecko mogło oprzeć na nim przedramiona, rozłożyć zarówno zeszyty, jak i książki. Oprócz biurka w dziecięcym pokoju przydadzą się także inne blaty, na przykład mały stolik czy wolna przestrzeń na regale. Dziecko chętnie użyje ich do zabawy czy rozwijania swojego hobby.

Ustawienie mebli w pokoju

meble-do-pokoju-dzieciecego

Istotne jest nie tylko, jakie meble do pokoju dziecięcego kupimy, ale także jak rozmieścimy je w pomieszczeniu. Nie warto ustawiać biurka pod oknem. Większość dzieci będzie rozpraszać się wtedy podczas wykonywania prac domowych i nauki. Ważny jest również swobodny dostęp do biurka, nie zastawiać dojścia do niego szafami i regałami.  Łóżko może natomiast stać w rogu pokoju, otoczone z dwóch stron ścianą. Da to dziecku większe poczucie bezpieczeństwa (zwłaszcza jeśli urządzamy pokój kilkulatka) i sprawi, że będzie ono rzadziej budziło się w nocy.  Warto zadbać również o dobre rozmieszczenie oświetlenia. Najlepiej by światło padało na biurko z lewej strony (w przypadku osób praworęcznych).

Urządzając pokój dla dziecka sugerujmy się przede wszystkim jego wygodą i  bezpieczeństwem, a dopiero na końcu naszymi własnymi preferencjami i wizjami dotyczącymi mieszkania czy domu.

[Głosów:3    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ