Zmiany skórne, jakie pojawiają się około czwartego tygodnia życia noszą nazwę ciemieniuchy. U niemowlaków obejmują głównie obszary główki, choć równie dobrze mogą występować na brwiach, nosie, za uszami czy w fałdkach skóry. I choć nie swędzą, ani nie powodują dolegliwości bólowych to walka z nimi musi być stanowcza. A ta wielu rodzicom spędza sen z powiek, gdyż nie należy do najłatwiejszych. Warto zatem poznać, w jaki sposób zwalczać te nieestetycznie wyglądające zmiany i kiedy konieczna okazuje się wizyta u specjalisty.
Dlaczego u niemowlaka powstaje ciemieniucha?
Ciemieniucha u niemowlaka to objaw przemawiający za tym, że malec ma łojotokowe zapalenie skóry. Innymi słowy, gruczoły dziecka wytwarzają zbyt duże ilości łoju, które objawiają się w postaci białych lub żółtych łusek. To jedna z przyczyn powstawania zmian. Drugą mogą być matczyne hormony, które krążąc w organizmie dziecka przyczyniają się do powstawania zmian skórnych.
Jak walczyć z ciemieniuchą u niemowlaka?
Walka z ciemieniuchą u niemowlaka zależy do tego, w jak dużym stopniu objęła ciało maluszka. Gdy zmian jest niewiele, wystarczy codzienne mycie główki delikatnym szamponem dziecięcym i szczotkowanie jej miękkim włosiem. Innym sposobem jest natarcie jej oliwką i wyczesanie łusek. Jeśli okaże się, że te czynności są niewystarczające, wówczas pomocne może okazać się smarowanie jej tłustym kremem i nakrycie bawełnianą czapeczką. Taki zabieg sprawi, że składniki aktywne zawarte w kosmetyku lepiej wnikną w skórę głowy i skuteczniej zmiękczą łuski, umożliwiając łatwiejsze ich wyczesywanie. Ciemieniucha u niemowlaka może być leczona drogeryjnymi specyfikami lub domowymi. Z pomocą przychodzi wywar z otrąb – znany ze swych właściwości kojących i nawilżających. Należy sobie jednak uświadomić, że żaden sposób pozbycia się tych nieestetycznych łusek nie będzie skuteczny, jeśli zabraknie w nim systematyczności i cierpliwości.
Ciemieniucha u niemowlaka może nawracać w późniejszych latach
Choć wielu osobom wydaje się, że ciemieniucha to dolegliwość dotykająca wyłącznie niemowlęta, tak naprawdę może pojawić się również u kilkulatka. Bez względu na to, w jakim wieku jest dziecko, schemat działania jest zawsze taki sam. W sytuacji, gdy pomimo podjęcia działań mających za zadanie wyeliminowanie łusek one nadal znajdują się na skórze, wówczas konieczna jest wizyta u dermatologa. Może bowiem okazać się, że istniejące zmiany skórne stanowią objaw innych chorób, jak atopowego zapalenia skóry czy łuszczycy, których nie usuniemy zwykłymi olejkami czy oliwką.