Wyznaczony przez lekarza termin porodu zbliża się wielkimi krokami? Zastanawiasz się, czy będziesz w stanie rozpoznać jego pierwsze symptomy – tak, by w odpowiednim czasie udać się na porodówkę? Chociaż objawy porodu to coś, co trudno przeoczyć, poznaj te najbardziej charakterystyczne.

Kobiety ciężarne doskonale wiedzą, że poród mogą zwiastować skurcze oraz odejście wód płodowych. Problem w tym, że skurcze porodowe można pomylić ze skurczami przepowiadającymi, zaś pęknięcie błony płodowej nie zawsze oznacza „chluśnięcie”.

Regularne skurcze

Skurcze przepowiadające nie są regularne i dość szybko ustępują. Tymczasem skurcze porodowe są regularne – powtarzają się najpierw co 10 minut, a potem ich częstotliwość zwiększa się. Zawsze jednak występują w bardzo podobnych odstępach czasowych.

Warto przy tym pamiętać, że skurcze porodowe:

  • nie znikają po kąpieli ani po zmianie pozycji
  • zwiększają swoje natężenie
  • objawiają się nie tylko bólem w okolicy brzucha, ale również bólem w obrębie lędźwi

Różowo zabarwiony śluz

Obecność w śluzie różowo zabarwionych nitek może wskazywać na skrócenie się szyjki macicy. Jeżeli pojawi się taki objaw, istnieje duże prawdopodobieństwo, że akcja porodowa rozpocznie się w ciągu 24 godzin.

Wydalenie czopa śluzowego

Jeżeli na bieliźnie pojawia się wydzielina o galaretowatej konsystencji, może wskazywać to na obecność czopa śluzowego. Taki objaw sugeruje rozwieranie szyjki macicy, a co za tym idzie – możliwość rozpoczęcia akcji porodowej niemal w każdej chwili.

Pęknięcie błony płodowej i odejście wód

Chociaż odejście wód płodowych kojarzy się z charakterystycznym chluśnięciem i sporą kałużą, często nie ma takiego przebiegu. Nierzadko wody płodowe tylko sączą się, co może przypominać nietrzymanie moczu.

Takie objawy ciąży sugerują, aby jak najszybciej zgłosić się na porodówkę. Do szpitala należy niezwłocznie jechać również wtedy, gdy wody płodowe przybierają zielonkawe zabarwienie.

Bóle w okolicy krzyżowej

Ucisk w okolicy nerwu kulszowego oraz nawracające dolegliwości bólowe w okolicy krzyżowej mogą sugerować rozpoczęcie akcji porodowej.

Inne objawy porodu

Poza wyżej wymienionymi symptomami, kobiecie mogą towarzyszyć również inne objawy porodu. Zalicza się do nich między innymi: nadmierny apetyt, biegunka czy wymioty.

Warto pamiętać, że organizm każdej kobiety jest inny. To zaś oznacza, że nie wszystkie objawy muszą się pojawić. Żadnych jednak nie można bagatelizować, tylko trzeba jak najszybciej udać się do szpitala. W razie fałszywego alarmu, lekarz zaleci wrócić do domu lub pozostawi pacjentkę na oddziale w celu obserwacji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ