Problemy natury ginekologicznej dotyczą nie tylko dojrzałych kobiet, które miesiączkują i prowadzą życie seksualne. Dziewczynki także mogą mieć problemy z budową i funkcjonowaniem narządów rozrodczych. Wówczas należy się udać do ginekologa dziecięcego. Jakie symptomy powinny nas do tego skłonić i jak wygląda wizyta u ginekologa specjalizującego się w leczeniu dzieci?
Z czym należy udać się do ginekologa dziecięcego?
Z pomocy ginekologa dziecięcego należy skorzystać zawsze, gdy coś nas zaniepokoi. Może to być np. odstępstwo od normy w budowie anatomicznej zewnętrznych narządów rodnych dziecka. Nie należy lekceważyć objawów takich jak: świąd, upławy, krwawienie niebędące miesiączką lub zbyt wczesne rozpoczęcie menstruacji, zaczerwienienie, obrzęk. Kiedy jeszcze niezbędna jest konsultacja u ginekologa dziecięcego? Zapytaliśmy u źródła w białostockim gabinecie ginekologicznym dr Anny Kluz-Kowal.
Oprócz widocznych gołym okiem niepokojących objawów typowych także dla dojrzałych pacjentek powodem do wizyty powinny być zaburzenia wagi i odżywiania. Niedowaga, nadwaga, unikanie jedzenia lub objadanie się wywierają wpływ na gospodarkę hormonalną, a ta na płodność i stan układu rozrodczego.
Oprócz wyżej wymienionych powodów bezwzględnie należy poddać badaniu dziewczynkę, co do której mamy podejrzenia o to, że była wykorzystywana seksualnie.
Jak wygląda wizyta u ginekologa dziecięcego?
Wizyta u ginekologa może być krępująca dla dziewczynki. Dlatego należy uważnie wybrać gabinet, w pierwszej kolejności upewniając się, że przyjmie nas lekarz specjalizujący się w ginekologii dziecięcej.
Aby dodatkowo nie traumatyzować dziecka, wizyta przebiega nieco inaczej niż w przypadku dorosłych pacjentek. Przede wszystkim rodzic jest stale obecny. Dzięki temu dziewczynka jest spokojniejsza, a lekarz może uzyskać wszystkie niezbędne informacje oraz przeprowadzić pogłębiony wywiad. To właśnie on i oględziny narządów rozrodczych stanowią przeważającą część badania. Z uwagi na błonę dziewiczą ginekolog dziecięcy nie przeprowadza badań przezpochwowych i nie umieszcza niczego w drogach rodnych pacjentki, może ewentualnie sprawdzić stan narządów wewnętrznych per rectum, jeśli to konieczne.
Warto przygotować dziecko do takiej wizyty – pokazać, jak właściwie zadbać o higienę, opowiedzieć, czego można się spodziewać w gabinecie i dlaczego zdrowie intymne jest tak ważne. Jeżeli pierwsza wizyta w młodym wieku przebiegnie pomyślnie i z poszanowaniem uczuć dziecka, można spodziewać się, że za kilka lat dorosła już kobieta nie będzie unikała fotela ginekologicznego.