Jakość mleka z piersi matki pozostaje właściwie niezmienna, bez względu na to, co kobieta karmiąca spożywa. Jeśli w diecie matka karmiąca nie dostarcza sobie odpowiedniej ilości witamin i minerałów, organizm pobierze je z istniejących zasobów i przetransportuje do mleka podawanego dziecku. Dlatego, żeby zadbać o swoje zdrowie, a także komfort malucha, podczas całego okresu karmienia piersią warto spożywać pełnowartościowe produkty.
Jakie produkty przy karmieniu piersią – dieta dla karmiących
Niezbędne kwasy tłuszczowe omega-3, a w tym kwas DHA wpływają na rozwój układu nerwowego dziecka. Mleko każdej matki karmiącej zawiera DHA, jednak u kobiet spożywających ryby, np. łososia jego stężenie jest wyższe. Zjadanie 2 porcji tłustych ryb w tygodniu uzupełnia mleko o dodatkowe ilości kwasu DHA, który również wpływa pozytywnie na karmiącą mamę, utrzymując ją w dobrym nastroju (kwasy z grupy omega-3 zapobiegają depresjom). Dla wzmocnienia kości, uzupełnienia białka i witamin z grupy B oraz witaminy D w diecie dla matki karmiącej nie powinno zabraknąć nabiału. Produkty takie jak jogurty, żółte sery, maślanki i kefiry są najlepszym źródłem wapnia, które wspomaga rozwój zdrowych kości u dziecka. Każdego dnia karmiąca mama powinna więc zjadać 3 porcje nabiału.
Dieta dla matki karmiącej musi uwzględniać pożywienie bogate w żelazo i witaminę C, która ułatwia jego wchłanianie. Dobrym źródłem tego minerału utrzymującego wysoki poziom energii i zapobiegającego anemii jest wołowina. Mięso poddane krótkiej obróbce cieplnej (najlepiej przyrządzone na parze lub gotowane), a nawet zjadane na surowo dostarcza zdrowej energii i najpotrzebniejszych mikroskładników (oprócz żelaza również witaminę B12). Karmiąca mama nie musi obawiać się zjadania surowego mięsa oraz surowych ryb. Jeśli pojawi się w nich jakaś bakteria, zachoruje tylko mama, a mleko nadal będzie bezpieczne.
Po ciąży wiele kobiet chce jak najszybciej schudnąć, jednak w okresie karmienia piersią nie warto rezygnować ze spożywania węglowodanów, szczególnie tych pełnoziarnistych. Kasze i ciemne pieczywo oprócz tego, że uzupełniają kalorie, które Twój organizm zużywa na wyprodukowanie mleka (ok. 500 kcal, jeśli karmisz 5-7 razy w ciągu doby), dostarczają też cennych minerałów i witamin. Pełnoziarnisty chleb zawiera kwas foliowy ważny nie tylko we wczesnym etapie ciąży, ale również podczas karmienia. Twoje dziecko potrzebuje go, żeby zachować dobre zdrowie. Owsianka zawierająca witaminy z grupy B, a także kwas pantotenowy przeciwdziała zmęczeniu i rozdrażnieniu, co u młodej mamy pojawia się dość często. Przygotowana na mleku dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych aminokwasów. Więcej o diecie dla mamy karmiącej na http://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/zywienie-dzieci/karmienie-piersia/co-moge-jesc-podczas-karmienia-piersia
Co, kiedy dziecko ma alergię – specjalna dieta dla matek karmiących alergików
To, co zjada karmiąca piersią mama, trafia do mleka, a później do dziecka. Dieta dla matki karmiącej piersią nie różni się wiele od tej, którą kobieta stosowała w ciąży. Po urodzeniu mama może nadal cieszyć się ulubionymi daniami i obserwować, jak dziecko się po nich zachowuje. Ostre dania oraz produkty wzdymające takie jak np. kalafior, brukselka, kiszona kapusta zazwyczaj nie powodują u maluchów niepożądanych objawów. Zdarza się jednak, że dziecko negatywnie reaguje na określone dania spożywane przez mamę. U maluszka pojawiają się kolki oraz częstsze niż zwykle wypróżnienia. Niemowlak bywa niespokojny z powodu bólu brzucha. W takim przypadku warto wykluczyć z diety drażniące produkty. U części noworodków pojawiają się również alergie, szczególnie na białka mleka krowiego, soję, orzechy oraz jaja. Kiedy maluch ma niepokojącą wysypkę, zaczerwienioną skórę, mocno ulewa, cierpi na kolki i oddaje luźne, zielone stolce, należy odstawić alergizujące produkty. Poprawa zdrowia dziecka i ustąpienie alergii następuje zwykle po 4-6 tygodniach od oczyszczenia organizmu z alergenu.
Czego nie jeść karmiąc piersią – lista zakazanych produktów
Mogłoby się wydawać, że dieta dla karmiących wyklucza całą długą listę produktów. Dopóki jednak u dziecka nie pojawiają się objawy alergii, maluch prawidłowo przybiera na wadze, jest spokojny i często nie choruje, mama może jeść prawie wszystko. Z diety dla karmiących piersią i ich jadłospisu powinno się jednak wykluczyć kofeinę zawartą w kawie, herbacie i napojach energetyzujących, ponieważ trafiając do mleka, pobudza dziecko, utrudnia mu zasypianie i zaburza spokojny wypoczynek. Picie alkoholu przy karmieniu nie jest wykluczone, jeśli kobieta spożyje kieliszek wina lub szklankę piwa tuż po karmieniu i 2-3h przed następnym podaniem dziecku piersi. Podczas okresu laktacji warto zwrócić uwagę na jakość zjadanych warzyw i owoców. Duże ilości pestycydów znajdujące się w pożywieniu przechodzą do mleka, zaburzając gospodarkę hormonalną malucha. To samo dotyczy mięsa zawierającego hormony i antybiotyki.
Dieta dla matki karmiącej piersią powinna opierać się o jak najbardziej naturalne produkty. Kobieta musi zadbać o dostarczenie sobie wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. Inaczej, jej organizm wyczerpie wszystkie rezerwy cennych składników, prowadząc do poważnych problemów zdrowotnych (np. zwapnienia kości). Przez okres laktacji kobieta musi się też dobrze nawadniać i wypijać duże ilości płynów (ok. 2-2,5l wody i ziołowych herbat).