Bardzo popularnym już od jakiegoś czasu jest noszenie dziecka w specjalnie do tego przeznaczonej chuście. Jeszcze kilka lat temu mama z takim „wynalazkiem” na ulicy zwracała na siebie zdziwione spojrzenia przechodniów, dzisiaj natomiast już niczym dziwnym nie jest fakt, że z dzieckiem w chuście można wyjść na miasto.
Na początku bywa, że mamy zastanawiają się, czy na pewno taka chusta gwarantuje bezpieczeństwo i komfort dla malucha. Jednak po zapoznaniu się z informacjami w tym temacie oraz opiniami innych mam wszelkie wątpliwości rozwiewają się.
Dlaczego warto postawić na chustę?
Chusta jest jednym z najlepszych sposobów na trzymanie dziecka, ponieważ sprawia, że jest ono bardzo blisko matki – odczuwa przez to największe poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowymi zaletami jest stymulacja błędnika oraz wpływ na kształtowanie prawidłowych wzorców ruchowych, a także zapewnienie naturalnego napięcia mięśni. W konsekwencji maluch kształtuje prawidłową postawę. Wszystko to spowodowane jest faktem, że będąc w chuście ciało dziecka przyjmuje naturalną pozycję.
Czy jest to rozwiązanie dobre dla kręgosłupa?
Wiadomym jest, że rodzic chce często z chusty korzystać i zabierać dziecko w różne miejsca. Wtedy zaczynają się obawy – czy dłuższe noszenie spowoduje ból kręgosłupa albo jakiś odczuwalny dyskomfort? Na szczęście odpowiedź jest negatywna – chustę da się wiązać na różne sposoby i przez to można rozłożyć ciężar dziecka równomiernie. Poprzez odpowiednie noszenie plecy rodzica z pewnością nie ucierpią, a nawet skorzystają na trzymaniu dziecka w taki sposób bardziej, niż gdyby zdecydować się chodzić z nim na rękach.
Ważnym jest natomiast, że kiedy dziecko będzie już coraz starsze, jego zwiększony ciężar nawet po rozłożeniu będzie większym obciążeniem dla rodzica. Stąd, kiedy dziecko już podrośnie, najlepiej nie trzymać go w chuście bardzo długo, gdyż to faktycznie może źle wpłynąć na zdrowie rodzica.
Od kiedy można korzystać z chust?
Chusty są świetnym rozwiązaniem już od pierwszych tygodni życia – co z pewnością jest bardzo wygodne. Z chusty można korzystać tak długo, jak się chce, czyli w praktyce do momentu, w którym dziecko da się jeszcze w taki sposób unieść.
Jaka chusta dla niemowlaka?
Dla najmniejszych dzieci poleca się zakup chusty składającej się w stu procentach z bawełny. Dla cięższych dzieci natomiast lepsze jest wybranie chusty, która będzie miała w składzie także wełnę czy len.
Jakie są rodzaje chust?
Podczas doboru chust nie należy zapominać o zwróceniu uwagi na swój wzrost i wagę, ponieważ różne chusty mają inne długości. Oczywistym jest zatem, że nie należy wybierać czegoś, co nie jest do nas idealnie dopasowane.
Spośród chust najczęściej wyróżnia się dwa rodzaje: chustę kółkową i tkaną.
Chusta kółkowa to taka, w której dziecko siedzi na biodrze noszącego je rodzica. Taki model jest najpraktyczniejszy dla dzieci nieco starszych, potrafiących utrzymać głowę w pionie. Najlepiej sprawdza się na krótsze dystanse, gdyż potrafi obciążać kręgosłup. Koszt takiego produktu zazwyczaj od 180 do 300 zł (LennyLamb, Little Frog).
Chusta tkana jest dużo bardziej uniwersalna i najczęściej sięga się po nią już krótko po urodzeniu dziecka. Jest nieco trudniejsza w wiązaniu niż chusta kółkowa, w związku z czym lepiej przed jej pierwszym założeniem nieco poćwiczyć zakładanie – szybko da się jednak dojść tutaj do wprawy. Istnieje też wiele sposobów wiązania takiej chusty: z boku, tyłu, przodu, przez co łatwiej znaleźć sposób, w który jest nam najwygodniej.Można ją dostać mniej więcej od 200 do 400 zł (NATIBABY, LIttle Frog, LennyLamb)
Jak widać, noszenie dziecka w chuście jest jednym z najbardziej praktycznych rozwiązań i stanowi wygodę dla rodzica. Natomiast fakt, że ma się malucha tak blisko siebie, wpływa na poczucie spokoju i komfortu. Warto zatem zastanowić się nad dokonaniem jej zakupu.
Więcej tutaj: https://rodzinaeko.pl/chusty