Holter EKG

Zwykłe badanie EKG trwa kilka minut i przez ten czas rejestruje się pracę serca. Nie zawsze jednak w tak krótkim czasie udaje się zarejestrować pojawiające się okresowo w ciągu dnia zaburzenia. Metoda Holtera natomiast pozwala na zarejestrowanie jego pracy przez 24, a nawet 48 godzin. W tym czasie pacjent może wykonywać codzienne czynności. Holter EKG zapisuje aktywność serca na taśmie magnetycznej lub w pamięci elektronicznej, co pozwala na interpretację wyników w późniejszym czasie.

Holter – rodzaje

1. Holter – zwykły Holter do badania elektrycznej pracy serca, dokonuje pomiarów z pomocą elektrod przyczepionych do klatki piersiowej;

2. Holter EEG – bada elektryczną pracę mózgu, za pomocą elektrod przyczepionych do głowy pacjenta;

3. Holter ciśnieniowy, inaczej Holter abpm lub Holter rr – to badanie wykonywane na miejscu w gabinecie lekarskim. Ten rodzaj Holtera mierzy ciśnienie pacjenta za pomocą rękawa nałożonego na ramię.

Holter – wskazania do wykonania badania

Założenie Holtera i całodobowa obserwacja serca pozwala zdiagnozować lub wykluczyć wiele schorzeń, a także monitorować pracę serca już po zdiagnozowaniu jakiegoś problemu kardiologicznego, m.in. wskazaniami do badania są:

Holter EKGzasłabnięcia, omdlenia, zawroty głowy – z podejrzeniem podłoża kardiologicznego lub z próbą wykluczenia takiej przyczyny;

1. kołatanie serca, a także nierówna praca serca, tzw. blok serca (czyli spowolniona praca mięśnia sercowego);

2. choroba wieńcowa, a także stany po zawale serca;

podejrzenie arytmii;

3. leczenie antyarytmiczne – badanie Holterem pozwala na kontrolowanie skuteczności leczenia zwłaszcza, gdy wykona się je przed rozpoczęciem przyjmowania leków i później w trakcie ich przyjmowania dla zestawienia wyników;

4. wszczepiony rozrusznik serca – Holter pozwala kontrolować pracę rozrusznika, dzięki temu badaniu lekarz możne sprawdzić czy rozrusznik działa prawidłowo.

Holter – przebieg badania

Holter EKG nie wymaga dodatkowych badań i specjalnych przygotowań. Czasami zaleca się przedstawienie lekarzowi wyniku ostatniego badania EKG. Aparat do badania metodą Holtera wygląda jak walkman. Do klatki piersiowej w różnych miejscach przykleja się elektrody. Miejsca przyklejenia są wygolone i odtłuszczone. Elektrody łączą się z urządzeniem rejestrującym EKG, które przyczepiane jest do paska pacjenta. Jego noszenie w żaden sposób nie powinno ograniczać aktywności pacjenta, wręcz przeciwnie – powinien on wykonywać w ciągu dnia te same czynności co zwykle, ponieważ niektóre zaburzenia rytmu serca pojawiają się właśnie w trakcie wykonywania zwykłych zajęć, a nie w spoczynku. Dużą zaletą Holtera EKG jest to, że umożliwia on analizę pracy serca także podczas snu, kiedy to cześć arytmii może się ujawniać (może mieć to związek z epizodami niedotlenienia mięśnia sercowego w czasie snu). W zależności od typu aparatu, sygnały EKG są rejestrowane z 2 lub 3, rzadziej z 12 odprowadzeń. Najczęściej stosuje się system 3-kanałowy.

Dobę lub dwie po badaniu pacjent:

musi prowadzić dziennik pacjenta, w którym zapisuje swoje dolegliwości, ich czas oraz po jakich czynnościach wystąpiły;

nie może brać kąpieli i prysznica;

nie może używać koców i poduszek elektrycznych;

nie powinien także manipulować przy urządzeniu, z wyjątkiem naciskania przycisku oznaczającego wystąpienie dolegliwości.

Holter samo dokonuje automatycznej oceny dobowego rytmu serca, jednak analiza taka wymaga weryfikacji lekarskiej w odniesieniu do notatek pacjenta zawierających zapis odczuwanych przez niego podczas badania dolegliwości. Podobnie wykazanie występowania arytmii nadkomorowych i komorowych musi być interpretowane z uwzględnieniem wieku, aktywności życiowej i stanu zdrowia pacjenta, ponieważ niektóre zaburzenia rytmu mogą występować również u ludzi zdrowych.

Badanie serca metodą Holtera nie boli i jest całkowicie bezpieczne, a jednocześnie bardzo użyteczne w wykrywaniu arytmii serca, które są niemożliwe do wykrycia za pomocą zwykłego EKG.

Badanie holterowskie – zalety

Wielką zaletą badania holterowskiego w porównaniu z innymi metodami diagnozowania jest to, że pokazuje pracę serca również podczas snu. U niektórych osób właśnie wtedy i tylko wtedy dochodzi do poważnych zaburzeń jego funkcji. Kiedy śpimy, większość czynności, jakie wykonuje nasz organizm, zostaje spowolniona. Zdarza się jednak, że oddech jest wyjątkowo płytki, powolny i nie dostarcza organizmowi odpowiedniej porcji tlenu. Wpływa to negatywnie na pracę serca. Te wszystkie zakłócenia lekarz może odczytać z zapisu holtera.

Holter – wyniki na wykresie

Impulsy elektryczne, wytwarzane stale przez nasze serce, są w czasie badania zapisywane na taśmie magnetofonowej albo elektronicznie. Po upływie 24 godzin lekarz odczytuje i analizuje zapis, porównując go z prowadzonymi przez nas notatkami. Wyniki interpretuje za pomocą specjalnego programu komputerowego. Na podstawie sporządzonych wykresów może postawić precyzyjną diagnozę i rozpocząć leczenie.

Niektórzy niesłusznie obawiają się, że holter pogorszy stan ich zdrowia, zakłócając pracę serca. Nie ma nawet najmniejszego ryzyka. Badanie nie boli, jest całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne, czyli nie narusza tkanek ciała.

[Głosów:1    Średnia:1/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBadanie dna oka
Następny artykułOsteoporoza

ZOSTAW ODPOWIEDŹ