Mowa to absolutna podstawa komunikacji. Choć wiele rzeczy możemy przekazać za pomocą gestów i mimiki – to poprawnie wypowiedziane słowa pozwalają nam porozumieć się z drugim człowiekiem. Dlatego tak ważne jest stymulowanie poprawnego rozwoju językowego u dziecka. Co robić, aby mówiło płynnie i poprawnie wymawiało poszczególne zgłoski?
Rozwój mowy dziecka przebiega stopniowo. Zaczyna się już w pierwszym miesiącu jego życia, kiedy maluch zaczyna głużyć czy gruchać. Z czasem też pojawia się gaworzenie, a mniej więcej między 10. a 18. miesiącem życia możesz spodziewać się, że wypowie on swoje pierwsze słowo. Przejście od pojedynczych słów do pełnych zdań też będzie powolnym procesem. Jak powolnym lub jak szybkim? Wiele zależy od indywidualnych predyspozycji dziecka. Niemniej jednak, i rodzice mogą zrobić wiele, aby rozwój językowy dziecka przebiegał prawidłowo. Oto kilka sposobów na to, by go wspomóc.
Mów, mów i jeszcze raz mów
Choć dziecko zacznie mówić dopiero po kilkunastu miesiącach od przyjścia na świat, jego mózg jest wrażliwy na dźwięki już od pierwszych chwil życia. Słuchając, maluch krok po kroku uczy się rozumieć to, co mówią do niego inni, a potem – samodzielnie mówić. Dlatego staraj się nieustannie rozmawiać z dzieckiem – mimo że początkowo „rozmowy” będą bardzo jednostronne. Możesz na przykład:
- opowiadać dziecku, co robisz, gdzie wychodzicie, mów o swoich emocjach i pokazuj mu otaczający świat,
- nazywaj przedmioty, które je otaczają – wskazując wyraźnie, jaką rzecz określasz.
Pamiętaj przy tym, by zadbać o poprawność swoich wypowiedzi – dziecko właśnie od Ciebie przejmie językowe wzorce. Warto więc utrwalić te poprawne!
Dobrze również, by w trakcie mówienia – zwłaszcza na pewnym etapie rozwoju – utrzymywać kontakt wzrokowy z dzieckiem. Maluch będzie mógł wówczas obserwować również ruch Twoich ust, co także jest istotnym komunikatem dla jego mózgu.
Czytaj dziecku
Możesz zacząć czytać dziecięce bajeczki już w pierwszych miesiącach po przyjściu malucha na świat. Chodzi przede wszystkim o kontakt z językiem i osłuchanie z nim. Staraj się przy tym uatrakcyjniać czytany tekst, na przykład zmieniając głos, gdy wypowiadasz kwestie różnych bohaterów historii. Z czasem, gdy dziecko będzie już nieco starsze, pokazuj maluchowi również kolorowe ilustracje, wskazując na ich związek z opowiadaniem. I najważniejsze: czytaj regularnie.
Zachęcaj do mówienia
Gdy dziecko wypowie już pierwsze słowo, a z czasem z jego ust zaczną wypływać kolejne – zachęć je do tego, by mówiło więcej! Jak? Możesz:
- zadawać mu proste pytania, które wymuszają odpowiedź – np. „Co to jest?”, „Kto to jest?”, „Jak masz na imię?” itp.;
- uczyć je prostych wyliczanek i rymowanek – melodyjność i rymy ułatwiają ich zapamiętanie,
- wcielać się podczas zabawy z dzieckiem w różne role – możecie odgrywać dialogi w sklepie, u lekarza czy na policji.
Pamiętaj również, aby chwalić dziecko do mówienia – pochwały będą budowały pewność siebie, a błędy poprawiać bez krytykowania malucha. Gdy pociecha źle wypowie dane słowo / zdanie – powtórz je po niej, robiąc to poprawnie.
Wykonuj ćwiczenia logopedyczne dla dzieci
Wspomóc prawidłowy rozwój mowy możesz również, wykonując w domu ćwiczenia logopedyczne dla dzieci. Znajdziesz je np. w literaturze fachowej dostępnej na EduKsiegarnia.pl. Chodzi tu na przykład o ćwiczenia oddechowe, fonacyjne i artykulacyjne, które połączą dobrą zabawę z ćwiczeniem aparatu mowy.
Pamiętaj: ćwiczenia takie można wykonywać nie tylko wówczas, gdy dziecko zmaga się z zaburzeniami mówienia, ale także po to, by wspierać jego prawidłowy rozwój. Niech staną się jedną z form spędzania czasu wolnego w gronie rodzinnym.