Kiedy warto wybrać się z dzieckiem do dermatologa?

Zauważyłaś niepokojącą wysypkę na twarzy maluszka? Twoje dziecko drapie się, skarżąc, że swędzi go skóra? Znamię niepokojąco zmieniło kolor? Zobacz, czy to czas, aby wybrać się do dermatologa.

Skóra u maluszków

Dziecięca skóra nie jest jeszcze w pełni rozwinięta. U małych dzieci i niemowląt gruczoły potowe i łojowe mogą nie funkcjonować właściwie, przysparzając problemów skórnych. Płaszcz hydrolipidowy jest cienki i nie jest wystarczającą barierą ochronną przed czynnikami z zewnątrz. Dlatego skóra maluszka to niezwykle wrażliwy organ, który wymaga odpowiedniego traktowania. Co jeśli pojawią się na niej wypryski, krostki albo zacznie się łuszczyć? Wszelkie wątpliwości rozwieje dermatolog dziecięcy. Warszawa, Poznań, Lublin i inne większe miasta oferują specjalistyczne gabinety, gdzie pomocy udziela wykwalifikowana kadra lekarzy.

Skóra u starszych dzieci

Wraz z wiekiem, rośnie aktywność gruczołów łojowych i potowych w skórze.  Pojawiają się krostki, prosaki, a nawet trądzik, który jest związany z nadprodukcją sebum. Substancja ta czopuje ujścia gruczołów łojowych i przyczynia się do powstawania pryszczy. Choć problem bywa bagatelizowany, o poradę zawsze warto zapytać specjalisty, jakim jest dermatolog dziecięcy. Warszawa i inne miasta to miejsca, gdzie znajdziesz odpowiedni gabinet, dostosowany do potrzeb dzieci.

W jakich przypadkach pomoże dermatolog dziecięcy?

Po pomoc i poradę specjalisty udaj się, kiedy zobaczysz następujące problemy u dziecka:

  • Znamię

Zarówno kiedy pojawi się, jak i istniejące już zmieni kolor, wielkość lub zacznie się łuszczyć

  • Zaczerwienienie lub rumień

Szczególnie, kiedy pojawi się gorączka

  • Alergia skórna, objawiająca się wysypką

Winne mogą być detergenty lub pożywienie

  • Atopowe zapalenie skóry

Skóra łuszczy się, swędzi, odchodzi płatami

  • Potówki

Czasem są skutkiem przegrzania organizmu

  • Trądzik, zaskórniki, prosaki

Są wynikiem zatkania się gruczołów łojowych

W powyższych przypadkach warto zapisać się na wizytę do lekarza, który udzieli fachowej porady, przyjrzy się zmianom za pomocą dermatoskopu czy wykona wideodermatoskopię. Dobierze odpowiednie leki i pielęgnację skóry. Nie zwlekaj z wizytą, jeśli u dziecka pojawiła się gorączka, katar lub kaszel oraz ogólne złe samopoczucie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ