Jak zadbać o malucha po przebytej biegunce

Biegunka to częsta i uporczywa przypadłość, na którą cierpi wiele dzieci poniżej 5. roku życia. Najczęściej przebiega ona w stanie ostrym lub przewlekłym, a wywołują ją zarażenia bakteryjne, wirusowe, alergie, przyjmowanie antybiotyków oraz zatrucia pokarmowe.

Maluch, który boryka się z tą dolegliwością, wymaga szczególnej troski i opieki. Zazwyczaj podaje się mu wodę bogatą w elektrolity i płyny nawadniające z glukozą. Warto stosować ścisłą dietę, a po zakończeniu biegunki probiotyki dla dzieci, które pomogą wesprzeć mikroflorę bakteryjną jelit.

Po pierwsze: nawadnianie

         Jeśli u dziecka pojawi się biegunka, należy jak najszybciej podać mu płyny, które zawierają m.in. glukozę, potas, chlor oraz sód. Warto przyjmować płyny w ciągu pierwszych 3-4 godzin od wystąpienia biegunki oraz po każdym wypróżnieniu. Ilość płynów podawanych powinna wyrównywać ilość płynów utraconych. Należy zwrócić szczególną uwagę na to co pije Maluch. Soki, herbata i inne napoje mogą nasilić nieprzyjemności jelitowe.

Po drugie: dieta

         W czasie rewolucji jelitowych u dziecka stosuje się dietę ścisłą i lekkostrawną. Pierwszy posiłek można podać około 4 godziny po rozpoczęciu nawadniania. Najodpowiedniejsze będą:

  • kleik ryżowy
  • gotowane warzywa
  • rozgotowany ryż z marchewką
  • pieczywo pszenne
  • suchary

Nie powinno ono za to jeść surowych warzyw i owoców, wędlin, tłustych mięs, grubych kasz, pełnoziarnistego pieczywa oraz potraw smażonych. W późniejszych etapach, kiedy dziecko czuje się lepiej i ma apetyt, można stopniowo wprowadzać dalsze produkty. Lekkostrawną dietę warto kontynuować do ustąpienia wszystkich objawów ze strony układu pokarmowego.

Po trzecie: probiotyki dla dzieci

Po biegunce można zastosować specjalne probiotyki dla dzieci. Tego typu preparaty są dostępne w każdej aptece lub drogerii, jednak należy zwrócić szczególną uwagę na ich skład – nie wszystkie żywe kultury bakterii jelitowych nadają się dla małego pacjenta. Bardzo ważne, aby probiotyk dla dziecka zawierał szczepy Lactobacillus rhamnosus (LGG), czyli obecnie najlepiej przebadane i opisane. Liczne badania laboratoryjne potwierdziły ich pełne bezpieczeństwo stosowania u maluchów. Probiotyki dla dzieci pomagają wspierać mikroflorę jelitową po przebytych nieprzyjemnościach jelitowych. Probiotyk dla dziecka najczęściej występuje w formie kropli, które można rozpuścić w napoju lub podać bezpośrednio do ust. Pod tą postacią można również zakupić probiotyk dla noworodka lub niemowlęcia.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ