Jak zaprowadzić porządek w pokoju dziecka?

0
3704

Widząc górę zabawek w pokojach swoich dzieci, wielu rodziców zastanawia się, czy kiedykolwiek uda im się z tym bałaganem uporać. Nie od dziś wiadomo, że najlepszą zabawą każdego malucha jest wyciąganie, wysypywanie i wyjmowanie zabawek z każdego możliwego kąta. Naturalnie, zdarzają się dzieci, które chętnie po sobie sprzątają, jednak jest to niezwykle rzadkie i w większości przypadków trzeba długo i usilnie prosić, aby dziecko nauczyło się sprzątać po sobie. Jednak co zrobić, gdy zabawki dziecka poupychane są w najgłębsze czeluści pokoju lub kiedy ich miejsce przypada na półce regału, gdzie trudno o ich staranne i schludne poukładanie?

Segregacja to podstawa

Odpowiedź na powyższe pytanie jest banalnie prosta – po pierwsze: segregowanie. Otóż, sprzątanie nie ma najmniejszego sensu, jeśli wszystkie zabawki będą schowane w jedno miejsce, a przy następnej zabawie, poszukując ulubionego misia, który akurat znajduje się na samym dnie szafy, wyciągnięte zostaną wszystkie zabawki po kolei. Najlepiej segregować rzeczy wielkością i oczywiście rodzajem, czyli klocki, pluszaki, samochodziki bądź lalki posortować, przy okazji robiąc czystki i wyrzucić zabawki uszkodzone czy wybrakowane. Jeśli stwierdzimy, że zabawek jest stanowczo za dużo, to doskonałym patentem jest schowanie części z nich na strych, do garażu lub składziku. W ten sposób po jakimś czasie zabawki zyskają drugie życie i dziecko będzie chciało się chętniej nimi bawić.

Pojemniki kluczem do sukcesu!

Kiedy zorientujemy się już ile i jakie zabawki nasze dziecko posiada, możemy wziąć się za ich składowanie. W tym momencie warto odwiedzić sklep i zakupić kilka niezbędnych rzeczy w postaci pojemników na zabawki. Pojemniki takie sprzedawane są w różnych rozmiarach, kształtach, wzorach i kolorach. Oprócz tego, że są funkcjonalne, łatwo można z nich coś wyciągnąć lub do nich włożyć, to również są niezwykle ładne, modne i ciekawe dla oka każdego dziecka, które dopiero poznaje świat. Mogą też być idealnym pomysłem i sposobem na naukę sprzątania lub wspólne porządki.

Pojemniki na zabawki mogą być w postaci dość sporych rozmiarowo skrzyń z zamknięciem, ale oprócz dużych pojemników zakupić można także mniejsze – kwadratowe, prostokątne, w postaci kosza, które zmieszczą się na półce regału, na komodzie czy chociażby mogą swobodnie stać na podłodze, nie powodując przy tym nieporządku. Pojemniki tego typu wykonane mogą być z plastiku, drewna lub plecione na przykład z rafii. Najważniejsze jest, aby dziecko miało do nich łatwy i bezpieczny dostęp, a wtedy interesujące i kolorowe pojemniki same w sobie staną się zachętą do sprzątania.

Artykuł powstał we współpracy z https://krainakoszy.pl/pol_m_Dla-dzieci-_Pojemniki-na-zabawki-949.html

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ