Większość problemów stóp jest bagatelizowana przez nas. Każdego dnia stopy wykonują ciężką prace, są naszym środkiem lokomocji. Bez nich nasze codzienne życie byłoby bardzo kłopotliwe. Dlatego ważne jest, aby dbać o nie. Podstawą jest też oglądanie swoich stóp każdego dnia, poświęcenie im chwili. Wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji, a jeżeli pojawi się jakiś problem to udanie się z nim do specjalisty podologa. Nie ma co czekać, aż ból będzie nie do wytrzymania.
Problemów związanych jest mnóstwo, dziś przybliżę tylko te najbardziej kłopotliwe i najczęściej spotykane.
Pierwszą bolesną dolegliwością jest nagniotek, tak zwany odcisk. Każdy z nas choć raz w życiu miał z nim do czynienia. Tworzy się pod wpływem nadmiernego, długotrwałego ucisku i tarcia. Pojawia się więc w miejscach które są najbardziej obciążone na stopie, oraz narażone na różnego rodzaju obtarcia. Jest aż 9 rodzajów odcisków, jednak zazwyczaj spotyka się odcisk twardy. Ten typ odcisku charakteryzuje się czopem rogowym (korzeniem), który potrafi sięgać bardzo głęboko przez co drażni zakończenia nerwowe i powoduje ból.
Drugim problemem w obrębie stóp jest modzel, bardzo często mylony z odciskiem. Modzel jednak różni się tym, że ma większą powierzchnię i przede wszystkim nie posiada korzenia, czyli jest płytszy. Jednak podobnie jak odcisk również powoduje ból, pieczenie. Zazwyczaj pojawia się na opuszkach palców, krawędziach piet i pod głowami kości śródstopia.
Wrastający paznokieć to kolejna dolegliwość, również bolesna jeżeli nic nie zrobimy z nim w początkowym stadium. Jego krawędzie uszkadzają tkankę miękką skóry i stają się dla niej ciałem obcym. Przez co wyzwalają w organizmie reakcje obronne w postaci stanu zapalnego, a w następstwie do hipergranulacji.
Pękające pięty, częściej dotyczą kobiet, ale mężczyźni też mają z tym problem. Pęknięcia mogą być suche, spowodowane nadmierną suchością skóry, albo mokre wynikające z nadpotliwości stóp. Jest to nie tylko defekt estetyczny, ale również bolesny i groźny. Zazwyczaj pęka tylko zrogowaciała część naskórka, jednak zdarza się też tak że pęknięcia sięgają głębszych warstw skóry co może prowadzić do wnikania bakterii i wirusów. Bez pomocy specjalisty nie uda się samemu wyleczyć dolegliwości.
Ostatnim najmniej miłym problemem jest grzybica paznokci. To powszechny problem, zwykle wywołana jest przez dermatofity, grzyby drożdżopochodne oraz grzyby pleśniowe. Czynnikami sprzyjającymi są choroby ogólnoustrojowe (cukrzyca, otyłość, niedokrwistość, zaburzenia hormonalne, żołądkowo-jelitowe, układu odpornościowego i krążenia), długa terapia antybiotykami, przyjmowanie sterydów i chemioterapia. Grzybica nigdy nie ustępuje sama, więc należy ją leczyć. Bardzo łatwo można ją rozprzestrzenić na inne części ciała lub inne osoby. Dodatkowo po wyleczeniu trzeba stosować się do zaleceń, ponieważ bardzo lubi nawracać.

podologwwarszawie.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ