Zaćma, nazywana też kataraktą to bardzo powszechna choroba, na którą cierpi już ponad 27 milionów osób na całym świecie. W Polsce zmaga się z nią ponad 800 tysięcy chorych – głównie osób, które ukończyły 60. rok życia. Chociaż jest to choroba poważna i może prowadzić do całkowitej utraty wzroku, jest w pełni odwracalna. Dostępnych jest coraz więcej nowatorskich metod, dzięki którym pacjentom przywracana jest ostrość widzenia. Co warto o nich wiedzieć?
Zaćma – co należy o niej wiedzieć?
Zaćma to jedno z najpoważniejszych chorób narządu wzroku. Schorzenie to plasuje się na pierwszym miejscu wśród powodów utraty wzroku. Często zostaje rozpoznane dopiero w zaawansowanym stadium, kiedy konieczne jest już chirurgiczne usunięcie zaćmy. Na samym początku choroby lub w celach zapobiegania, niekiedy lekarze polecają suplementy diety lub krople do oczu, które poprawiają metabolizm soczewki i mogą zapobiegać jej zmętnieniom. Tego typu doraźne środki nie są jednak w stanie zahamować choroby lub odwrócić procesu zaćmy.
Fakoemulsyfikacja – nowoczesny zabieg usuwania zaćmy
Do najpopularniejszych metod usuwania zaćmy należy fakoemulsyfikacja. To dosyć prosty zabieg oparty na ultradźwiękach, który zajmuje zaledwie kilkanaście minut. Podczas niego specjalista wykonuje nacięcie o długości 2 mm oraz korzystając z ultradźwięków rozbija, a następnie usuwa zmętniałą soczewkę. W jej miejsce wprowadzana jest nowa, sztuczna soczewka wewnątrzgałkowa. Wykonane wcześniej nacięcie nie wymaga nakładania szwów i zamyka się samoistnie.
Operacja zaćmy Warszawa za pomocą ultradźwięków wykonywana jest przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Dzięki temu, podczas zabiegu pacjent cały czas utrzymuje kontakt z lekarzem i może opuścić klinikę już kilka godzin po zabiegu. Cały proces usuwania zaćmy nie jest obciążający dla organizmu i może być wykonywany nawet u starszych osób. Standardowo pacjentom wszczepiane są soczewki sferyczne jednoogniskowe, które w naszym kraju są jedynymi refundowanymi przez NFZ. Innym rodzajem są soczewki asferyczne jednoogniskowe żółte lub białe, które pozwalają na ostre widzenie we mgle, w nocy oraz przy intensywnym oświetleniu. Soczewki asferyczne dwuogniskowe doskonale radzą sobie z adaptacją odległości i pozwalają na wyraźne widzenie z daleka oraz z bliska. Ostatnim rodzajem są soczewki asferyczne wieloogniskowe, które również zapewniają lepsze widzenie po zabiegu usunięcia zaćmy – mogą być wyposażone w filtr UV oraz światła niebieskiego. Naśladują naturalne zdolności akomodacyjne oka i są bezpieczne do użytkowania nawet przez kierowców.