Kąpiel dziecka jest dla rodzica codziennym obowiązkiem, wyrazem troski o jego higienę. Może to być także okazja do wzmocnienia wspólnych więzi oraz świetna zabawa. Codzienna kąpiel może stać się znacznie łatwiejsza i przyjemniejsza, jeśli wyposażymy się w przydatne akcesoria do kąpieli. Aby maluch czerpał radość z pluskania się we wodzie, również rodzice muszą czuć się podczas tej czynności komfortowo.
Zacznijmy od podstaw, czyli wybór wanienki
Dla niemowlaka najlepiej sprawdzi się wanienka z plastiku, gumy czy też nadmuchiwana. Charakteryzują się one lekkością, a ponadto są łatwe w transporcie i nie zajmują sporo miejsca. Ponadto mogą służyć w okresie letnim jako basenik dla niemowlaka. Są one szczególnie bezpieczne, ponieważ są miękkie, więc nie musimy się obawiać, że dziecko zrobi sobie krzywdę w kontakcie z twardą powierzchnią. Dla niektórych kwestią sporną może być mała stabilność wanienek wykonanych z tego typu tworzyw.
Jeśli chodzi o rozmiar, to zwykle wanienki mają 80 lub 100 cm długości. Najlepiej zdecydować się na większą, która posłuży dziecku znacznie dłużej. Z kolei te mniejsze nie zajmują tyle miejsca i łatwiej jest w nich kąpać niemowlaka.
Do wanienki warto od razu dokupić specjalny stojak, który poprawi komfort użytkowania. Można także zamontować dziecięcą wanienkę na zwykłej wannie, co jest dobrym rozwiązaniem dla właścicieli małej łazienki. Aby podczas kąpieli wszystko było pod ręką, warto zainwestować w komodę kąpielową, która wyposażona jest w wanienkę, przewijak oraz praktyczne półki, na których znajdą się niezbędne akcesoria typu pieluszki, ubrania i kosmetyki pielęgnacyjne.
Do dodatkowych udogodnień można zaliczyć jeszcze wbudowany termometr, przegródkę na mydło, korek do spuszczania wody, wyprofilowane dno czy też leżak podpierający dziecko.
Mycie we wiaderku czy krzesełko do wanny?
Kąpiele we wiaderku są bardzo popularne i sprawdzają się w przypadku dzieci bojących się tej codziennej czynności. Maluch przybiera we wiaderku pozycję embrionalną, co daje mu poczucie bezpieczeństwa. Będąc zanurzonym aż do ramion, nie jest narażony na wychłodzenie. Wiaderko jest bardzo poręczne i lekkie. Przy zakupie trzeba kierować się odpowiednim wyprofilowaniem oraz rozmiarem, aby dziecko bez trudu mogło się zanurzyć. Najlepiej aby w wyposażeniu było antypoślizgowe dno. Jeśli kąpiemy malucha w dużej wannie, to przyda się krzesełko o wysokim oparciu i wygodnych podłokietnikach oraz z poręczą zabezpieczającą. Dziecko może samodzielnie siedzieć, a jego ruchy są swobodne. Krzesełko mocuje się do wanny za pomocą przyssawek.
Materac i okrycie kąpielowe
Piankowy materac czy też leżaczek do kąpieli zapewniają miękkie podłoże, a ponadto łatwo się je czyści. Leżaczek ma wyprofilowany kształt umożliwiający położenie dziecka w pozycji półleżącej z podpartą głową i ramionami. Dzięki oparciu maluch się nie ześlizguje. Aby kosmetyki nie docierały do oczu, warto kupić rondo kąpielowe. Po kąpieli ważne jest okrycie dziecka, aby utrzymać ciepłotę jego ciała. Najlepsze są okrycia z termofroty, ponieważ świetnie chłoną wilgoć i chronią dziecko przed szybkim ochłodzeniem.