Nauka jazdy na rowerze – jaki rower wybrać dla dziecka?

Rower jest dla dziecka pierwszym poważnym pojazdem, który umożliwi mu znacznie szybsze przemieszczanie się. Aby nauka jazdy była jak najmniej stresująca, warto dopasować rower do możliwości naszej pociechy. Szybkość opanowywania nowych umiejętności jest kwestią indywidualną, jednak kwestią kluczową jest dobranie roweru do wzrostu. Dlaczego prawidłowy wybór roweru jest tak ważny?

Wybierz odpowiedni rower dla swojego dziecka

To, że kupowanie nieco większych ubrań dla dziecka się sprawdza, to w przypadku za dużego roweru możemy liczyć na sromotna klęskę. Najczęściej dziecko będzie pełne obaw, jeśli odległość od ziemi będzie zbyt duża i będzie miało ono problem z dosięgnięciem do podłoża, które daje poczucie bezpieczeństwa. To samo tyczy się zbyt małego roweru, na którym dziecku będzie trudno utrzymać równowagę. Z kolei liczne upadki przyczynią się do szybkiego zniechęcenia się do dalszej nauki. Źle dobrany rower to brak przyjemności i radości z nauki jazdy na dwukołowcu, co przyczyni się do omijania tego środka lokomocji szerokim łukiem.

Jaki rower najlepszy na początek?

Na rynku mamy dostęp do rowerów trójkołowych, które są alternatywą dla wózka dla rocznego dziecka. Wyposażone są one w pasy bezpieczeństwa, rączkę do kierowania dla rodziców oraz w specjalną barierkę, która uchroni malucha przed wypadnięciem. Z kolei rowerki biegowe nadają się do starszych i bardziej ruchliwych pociech. Dwuletnie dziecko dzięki takiemu rowerowi nauczy się łapania równowagi, kierowania i napędzania pojazdu za pomocą własnych nóg. To pozwoli na szybsze i łatwiejsze opanowanie jazdy na rowerze tradycyjnym już bez bocznych kółek.
Pamiętać należy, że koła nie mogą być za duże i zwykle wystarczy 12 cali, ale najlepiej udać się do sklepu wraz z podopiecznym. Ważne, aby hamulce były w pedałach, co zmniejszy ryzyko wywrotki. Warto też zainwestować w ogranicznik skrętu kierownicy, co pozwala na znacznie łatwiejsze i stabilniejsze prowadzenie roweru. Podstawą wyposażenia jest również kask ochronny, a dodatkowo można zakupić też rękawice do jazdy na rowerze.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ