Jaki kolor ściany sprawdzi się w pokoju dziecięcym?

Kolory wpływają na samopoczucie, nastrój i koncentrację, więc wystrój wnętrza dla dziecka ma dla niego niezwykłe znacznie. Najczęściej sprawdzają się kolory stonowane, które zapewnią spokój i harmonię, a bardziej intensywne dodadzą energii do działania. Pokój dziecięcy łączy w sobie sypialnię, bawialnię oraz miejsce do nauki. Jakie więc kolory się w tym przypadku sprawdzą?

Psychologia kolorów

Kolor biały symbolizuje czystość, łagodzi emocje, uspokaja, co świetnie sprawdza się w pokoju dziecięcym. Do rozweselenia można dodać kolorowe zabawki i meble. Biały kolor pasuje do wszystkiego, a szczególnie do soczystej zieleni i pastelowej żółci.

Z kolei niebieski kojarzony jest ze spokojem i wypoczynkiem, ponieważ uspokaja i koi nerwy. Chłodne kolory warto łączyć z cieplejszymi typu pomarańcz oraz czerwień, które ożywią pomieszczenie i pobudzą dziecko do zabawy i nauki. Natomiast zielony odpręża, relaksuje i uspokaja, a ponadto koi dziecięce zmysły i jest uniwersalny, więc sprawdzi się w pokoju dziewczynki i chłopca. Ciemne odcienie mogą jednak być zbyt przygnębiające, więc wystarczy pomalować w tym kolorze jedną ścianę. Z kolei żółty to radość i optymizm, poprawa myślenia i koncentracji. Kolor ten rozświetla pomieszczenie i można nim wymalować wszystkie ściany, ale lepiej nie przesadzać z intensywnością. Pomarańczowy zaś stymuluje i pobudza do wysiłku intelektualnego, ale w nadmiarze może być drażniący, więc warto stosować go jako dodatek. Czerwone powinny być tylko akcenty, ponieważ kolor ten w nadmiarze drażni, irytuje i wzbudza agresję w dziecku. Fioletowy i różowy jest polecany dla dziewczynek. Fiolet nadaje wnętrzu łagodności i delikatności, a róż subtelności i ciepła.

Mieszanie kolorów

Nie trzeba wcale malować pokoju dziecięcego na jeden kolor. Warto postawić na 2-3 kolory, co stworzy oryginalną aranżację wnętrza. Można wybrać jedną barwę, ale o kilku odcieniach. W pokoju dziecięcym sprawdzają się żółcienie od ciepłych po zimne zabarwienia. Ciekawą opcją są również zróżnicowane odcienie. Wnętrze można urozmaicić wzorami fakturowymi typu tapeta. Dobrym pomysłem jest również zestawienie harmoniczne, czyli wybranie pokrewnych barw lub zestawienie kontrastowe, czyli przeciwnych do siebie barw typu czerwień i zieleń.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ