Dziecko jest gotowe do szkoły zwykle w wieku 6-7 lat, kiedy to nabyło sprawności motorycznej i ruchowej oraz dojrzałości dydaktyczno-emocjonalnej. Zanim rzucimy pociechę na głębokie wody, czyli pobyt w szkole i nowe obowiązki, warto przygotować dziecko do nadchodzących zmian, w czym pomocny jest sport, który pozwala wpłynąć na rozwój emocjonalno-społeczny młodego człowieka.
Potrzeba ruchu
Najmłodsze lata życia wiążą się z silną potrzebą ruchu, więc warto jak najwcześniej wykorzystać potencjał dziecka i zaszczepić mu prawidłowe nawyki sprawnościowe, które nie tylko będą dobrą zabawą, ale również cenna nauką. Aktywne spędzanie wolnego czasu z dzieckiem to najlepsza okazja do przekazania mu wartościowych treści. Zabawą rozwijającą koordynację wzrokowo-ruchową jest rzucanie do celu. Dzięki temu dziecko ćwiczy skupianie uwagi, poznaje siłę swojego ciała i umiejętność rozłożenia jej na rzut.
Z kolei zabawa polegająca na ukrywaniu czegoś i naprowadzaniu dziecka na ukrytą rzecz za pomocą komunikatów typu „trzy kroki w przód, cztery kroki w lewo…” uczy skupienia i koncentracji na poleceniach, usprawnia koordynację słuchowo-ruchową oraz orientację przestrzenną.
Popularna jest zabawa w parzącą piłkę, która polega na przekazywaniu sobie piłki po kolei przez dzieci znajdujące się w kręgu, gdy nagle osoba spoza koła krzyczy „piłka parzy” – ten, kto akurat trzymał piłkę, musi zastąpić tą osobę. Ten typ zabawy uczy słuchania, koncentracji oraz sprawniejszego i szybszego ruchu.
Sport w wieku przedszkolnym
Dorośli cały czas muszą pilnować rozwoju swojego dziecka, jego odpowiedniej pozycji, sposobu stawiania stóp, napinania mięśni oraz wzmocnienia organizmu. Regularna aktywność fizyczna jest wręcz nieoceniona, nie tylko kształtuje ciało, ale również sprawia radość. Wśród przedszkolaków największą popularnością cieszy się pływanie, które pozwala na rozwój ogólny, piłka nożna – poprawia kondycję, uczy współzawodnictwa, sztuki walki są ogólnorozwojowe oraz jazda konna – kształtowanie sylwetki ciała. Najlepiej wybierać te dziedziny sportu, które są zgodne z predyspozycjami naszego malucha, aby się nie zniechęcił do brania udziału w zajęciach.