Jak uzupełnić niedobór enzymów trawiennych

Niedobór enzymów trawiennych skutkuje różnymi dolegliwościami, a nawet poważnymi chorobami. Nie musimy się obawiać: uzupełniając enzymy trawienne, z łatwością możemy zapobiec wielu dolegliwościom i wyleczyć już istniejące. Niedobór enzymów trawiennych w organizmie to tak jak byśmy do auta, które właśnie wyjechało z serwisu, wlali benzynę, ale zapomnieli dolać oleju. Nasz organizm wydaje się być w porządku, ale czegoś mu jednak brakuje, a to czegoś, co jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Bez enzymów trawiennych układ trawienny nigdy nie będzie funkcjonował prawidłowo, dlatego, gdy zabraknie chociażby jednego z nich stajemy w obliczu poważnych problemów zdrowotnych. Jest więc niezmiernie ważne, abyśmy wczas rozpoznali objawy niedoboru enzymów, pozwoli to pozbyć się dolegliwości i zapobiegnie poważniejszym kłopotom.

Enzymy trawienne – dowody potwierdzające skuteczność ich suplementacji

Dowody potwierdzające skuteczność suplementacji enzymów trawiennych. Wzbogacenie ludzkiej diety o naturalne enzymy trawienne nie jest nowym pomysłem. Minęło 70 lat odkąd naukowcy po raz pierwszy zdali sobie sprawę, jak ważna jest w surowej diecie obecność enzymów i wpływ na stan odżywiania ludzi.[11] Naukowcy zauważyli wówczas, że suplementacja enzymów może przywrócić szybkie trawienie pokarmów w żołądku, naśladując to, które ma miejsce, kiedy konsumujemy surowe pokarmy.Już od dawna stosuje się kurację suplementacją enzymów trawiennych leczącą osoby cierpiące na różne przewlekłe choroby związane z trawieniem. I tak na przykład, pacjenci ze zwłóknieniem torbielowatym – ze względu na zaburzenia trawienia – stosują formuły enzymu trzustkowego, by wspomagać rozkład białka, tłuszczu i innych substancji odżywczych. Natomiast osoby chorujące na przewlekłe zapalenie trzustki mogą stosować lipazę by wspomagać rozkład tłuszczu. Coraz większa ilość dowodów sugeruje jednak, że nawet jeśli nie cierpisz na niedobór określonego enzymu możesz, odczuć korzyści z suplementacji enzymów trawiennych.

Enzymy trawiące błonnik

 Jak uzupełnić niedobór enzymów trawiennychEnzymy trawiące włókno pokarmowe – błonnik. Naturalne enzymy trawiące skrobia nazywamy ogólnie amylazami. Rozkładają one wiązania między cząsteczkami cukru w skrobi, uwalniając cukier do natychmiastowej absorpcji.[27] Wywołuje to niebezpieczny poposiłkowy skok poziomu glukozy we krwi, który uszkadza mięsień sercowy i naczynia krwionośne.[28] Dlatego też, skądinąd zdrowi ludzie nie wymagają stosowania suplementacji amylazy. W rzeczywistości blokery amylazy odgrywają ważną rolę w zwalczaniu nadwagi i skoków cukru.Z drugiej jednak strony, ludzki organizm nie wytwarza enzymów trawiennych przetwarzających celulozę – błonnik, będący częścią brokułów czy innych warzyw, które niestrawione przez ludzkie enzymy przechodzą przez układ trawienny. A zatem, kiedy pokarmy te są przyjmowane, organizmy żyjące w jelicie grubym rozkładają błonnik na cząsteczki, które są następnie poddane fermentacji. Proces fermentacji kumuluje płyny w okrężnicy wywołując gazy i wzdęcia, co niestety sprawia, że wielu ludzi unika spożywania zdrowych warzyw jakimi są np. brokuły. Aby zapobiec problemom związanym z rozkładem błonnika, suplementacja enzymów trawiących celulozę takich jak celulaza, hemicelulaza, fitaza, beta- glukanaza, pektynaza i ksylanaza może przetworzyć celulozę w mniejsze cząsteczki, które mogą następnie przejść nieszkodliwie przez układ trawienny. W rezultacie uzyskujemy lepsze trawienie błonnika roślinnego oraz zwiększoną absorpcję korzystnych cząsteczek zawartych w zdrowych pokarmach roślinnych. Suplementy zawierające enzymy trawiące celulozę rozkładają włókna roślinne (błonnik) takie jak te znalezione w brokułach, ale nie uwalniają wolnego cukru przez co nie przyczyniają się do śmiertelnych poposiłkowych skoków glukozy.

Rola enzymów trawiennych

Organizm człowieka część enzymów trawiennych wytwarza sam, niektóre musimy jednak uzupełniać odpowiednią dietą. Enzymy trawienne mają dwie podstawowe funkcje:

1.Enzymy trawienne rozkładają pokarmy w absorbowalne składniki odżywcze. Do najbardziej znanych enzymów należą: amylaza, która ułatwia rozkład skrobi, lipaza, wspomagająca rozkład tłuszczu, proteaza specjalizująca się w rozkładaniu białek.

2.Zadaniem metabolizujących enzymów trawiennych jest ułatwienie trawienia składników odżywczych na poziomie komórkowym.

Do zdrowego funkcjonowania organizmu potrzebna jest odpowiednia ilość enzymów. Zmieniające się pory roku, stress, nadmierny wysiłek fizyczny, stosowanie leków, niewłaściwa dieta lub zakwaszeie organizmu może powodować zmniejszone wydzielanie enzymów.

Objawy wynikające z niedoboru enzymów: kiedy powinniśmy wytężyć uwagę?

Brak enzymów trawiennych skutkuje wieloma nieprzyjemnymi objawami, często są one tymczasowe, więc nie zwracamy na to zbytniej uwagi. Jeśli zauważysz następujące dolegliwości, z całą pewnością w Twoim organizmie jest zbyt mało jednego lub więcej enzymów trawiennych:

Zmęczenie

Ciągły głód

Częste zakażenia grzybem Candida

Szybki przyrost masy ciała

Rozdrażnienie

Skurcze mięśni

Przewlekłe zaparcia

Powolne, niewłaściwe trawienie

Wzdęcia

Zapalenie jelita grubego

Jeśli nie uda Ci się wczas uzupełnić niedoborów enzymów trawiennych, po upływie dłuższego czasu może to doprowadzić do pojawienia się poważnych zaburzeń trawiennych i metabolicznych, co wpłynie negatywnie na prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka.

Uzupełnienie enzymów trawiennych

Jeśli niedobór enzymów trawiennych jest spowodowany zaburzeniami czynności wątroby, pęcherzyka żółciowego i jelita cienkiego, niezbędna będzie wizyta u lekarza specjalisty. W większości przypadków jednak powodem jest nieodpowiednia dieta, nagromadzenie toksyn, ważnym czynnikiem może być również wysoki wiek, ponieważ z wiekiem zmniejsza się ilość wytwarzania enzymów. W takich przypadkach konieczna będzie zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych: spożywanie roślin strączkowych, kapusty, różnych surowych warzyw i owoców, szczególnie ananasa i papai. Niezmiernie ważne jest oczyszczanie organizmu, które wspiera pracę wątroby i trzustki, jak również przywróci naruszoną równowagę mikroflory jelitowej, która odgrywa istotną rolę w produkcji enzymów trawiennych. Ważne jest przyjmowanie odpowiednich suplementów, bardzo skuteczne mogą okazać się probiotyki oraz enzymy trawienne.

[Głosów:54    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ