Twoje dziecko często bywa zmęczone i znużone? A może ma problemy z koncentracją? Możliwe, że powodem tego stanu jest niedobór żelaza. W Polsce prawie 50% maluchów w wieku przedszkolnym nie otrzymuje wystarczającej dawki tego pierwiastka w diecie.

Żelazo jest składnikiem niezbędnym do życia i prawidłowego rozwoju człowieka. Produkty bogate w ten pierwiastek to np. krwisty befsztyk, wątróbka kurza, a te niestety nie są zbyt chętnie spożywane przez maluchy.  Dlatego w przypadku dziecka wybrednego, niejadka, odrzucającego także np. brukselkę, która także jest bogatym źródłem żelaza, czasem po konsultacji wyników morfologii krwi z lekarzem, konieczne jest wdrożenie suplementacji. Niedobory żelaza prowadzą do niedokrwistości, a to może być drogą do problemów ze zdrowiem.

Zapotrzebowanie na żelazo

Zależy ono od wieku i stanu organizmu. Innej dawki potrzebują niemowlęta i małe dzieci, a jeszcze innej dorośli. To także mikroelement, którego znacznie więcej potrzebują miesiączkujące kobiety. Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu dostarczanie odpowiednich dawek żelaza jest naprawdę niezwykle istotne.

Dlaczego żelazo jest tak ważne?

Pierwiastek ten odpowiada za krwiotworzenie i transport tlenu do wszystkich organów. Od wysycenia żelazem hemoglobiny (składnika krwi) zależy, ile tlenu dotrze do tkanek w całym ciele. Żelazo odgrywa także ważną rolę w funkcjonowaniu układu odpornościowego  oraz warunkuje prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.  Jeśli więc Twoje dziecko często choruje, ma mało energii i bywa apatyczne, warto sprawdzić poziom żelaza w jego organizmie, najbardziej miarodajnym wskaźnikiem jest poziom ferrytyny – białka magazynującego żelazo w wątrobie, a zatem wskazującego na zapasy tego pierwiastka w organizmie.

Źródła żelaza

Głównym źródłem łatwo przyswajalnego żelaza jest mięso, a zwłaszcza chuda wołowina  czy  wątróbka. To jednak produkty za którymi dzieci niestety nie przepadają. Mało które dziecko chętnie zje wątróbkę lub inne podroby. Oczywiście można dodawać je np. do farszu mięsnego do pierogów czy krokietów, jednak nie zapewni to potrzebnej organizmowi dawki żelaza. Żelazo zawierają również m.in.: fasola, groch, szpinak, jarmuż, natka pietruszki i brukselka.

Niedobór żelaza u dzieci

Dane Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że niedobory żelaza występują u 20-49% polskich dzieci w wieku przedszkolnym. Główne objawy to: bladość spojówek i śluzówek, zajady w kącikach ust, szorstkość skóry. Dziecko z deficytami żelaza ma też problemy z koncentracją, obniżoną sprawność fizyczną i jest wyjątkowo podatne na wszelkie infekcje.

Podawanie żelaza dzieciom

Maluch w wieku przedszkolnym potrzebuje dziennie dawki 10 mg żelaza z diety. Trudno jest dostarczyć ją organizmowi w pożywieniu, ponieważ tylko 10% ze spożywanego żelaza jest efektywnie wykorzystywane przez organizm.  Dlatego w wielu przypadkach konieczne jest dodatkowe podawanie dziecku żelaza w formie suplementów, najlepiej w formie preparatu z żelazem uzupełnionym o żelazo witaminę  C, która dodatkowo zwiększa jego przyswajanie.

Nie każdy preparat jest dobrze tolerowany przez dzieci, warto więc sięgnąć po taki, który zawiera zmikronizowaną formę żelaza, uwalniającą się dopiero w jelitach, a nie w żołądku, co eliminuje ryzyko podrażnień jego śluzówki.  Dla dzieci istotny jest także smak. Metaliczny posmak żelaza w ustach niestety zniechęca dzieci do przyjmowania suplementów. Produktem, który spełnia te warunki i dodatkowo cechuje się wysoką przyswajalnością żelaza i tym, że nie wchodzi w interakcję z pożywieniem jest suplement diety  o pysznym truskawkowym smaku – meltiki żelazo.

Zapewnienie dzieciom optymalnej  dawki żelaza z dietą  pomoże zapewnić im zdrowy rozwój, poprawi ich sprawność umysłową oraz zdolność koncentracji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ