Niełączenie pokarmów

Bardzo często w restauracji zamawiamy dwa dania i jeszcze deser. Dostarczmy organizmowi dużą różnorodność pokarmów, ale częstotliwość ich spożycia i różne kombinacje nie służą organizmowi. Gdy chcemy się odchudzać, możemy wybierać spośród wielu diet „cud”. Dają one szybki efekt, często jednak nie utrzymuje się on długo. O diecie rozdzielnej słyszał prawie każdy. Niewielu jednak wie na czym ona polega. Tymczasem może ona być doskonałą bronią w walce z nadwagą oraz dolegliwościami żołądkowymi. Okazuje się też racjonalnym sposobem odżywiania zgodnym z naszą naturą. Dieta niełączenia wyklucza łączenie w jednym posiłku białek i węglowodanów. Pozwala szybko schudnąć, ale stosowana dłużej niż trzy tygodnie może doprowadzić do efektu jo-jo. Na czym polega dieta niełączenia i czy jest skuteczna w odchudzaniu? Stworzona przez dr. Williama Howarda Hay’a blisko wiek temu dieta, jest propozycją zmiany nawyków żywieniowych, zmiany stylu życia, bo to właśnie oznacza słowo „dieta”. Jeśli mamy problemy żołądkowe po sutym obiedzie, męczą nas wzdęcia i dodatkowo chcemy zrzucić zbędne kilogramy, warto spróbować diety rozdzielnej. Przestrzegając jej prostych zasad, nie popełnimy błędów żywieniowych obciążających nasz organizm. Będziemy dłużej zdrowi i szczupli.

Żywność podzielona na trzy grupy

Niełączenie pokarmów Dieta niełączenia polega na takim komponowaniu posiłków, aby nie znalazły się w nim jednocześnie białka i węglowodany. Twórca diety, doktor William Hay, podzielił żywność na trzy grupy. Białkowa to np. gotowane mięso, ryby, drób, wędliny, jaja, mleko, sery (do 50 proc. tłuszczu), owoce (bez bananów). Węglowodanowa to m.in. pieczywo, kasze, ryż, makarony, ziemniaki, suszone owoce, banany, cukier. Trzecią grupę, neutralną, tworzą np. warzywa, jogurty, kefiry, sery mające ponad 50 proc. tłuszczu, twarogi, śmietana, tłuszcze, orzechy, wędzone na zimno mięso i ryby.

Co należy łączyć, a co rozdzielać?

W diecie rozdzielnej produkty żywieniowe dzielą się na trzy grupy: białkową (mleko, mięso, jaja, rośliny strączkowe, jogurty, ryby), neutralną (warzywa, owoce, nasiona, oleje, miód, orzechy, kawa, herbata, woda, soki warzywne) i węglowodanową (pieczywo, ziemniaki, makarony, cukier, słodycze, kukurydza, owoce suszone). Nie można łączyć grupy białkowej z węglowodanową. Czyli nasz tradycyjny schabowy z ziemniakami i surówką jest zabroniony. Łączymy produkty grupy neutralnej z białkową oraz neutralnej z węglowodanową. Powodem takiego podziału jest czas jaki potrzebujemy na strawienie różnych produktów. Np. ziemniaki trawimy w ok. godzinę, mięso już w 3 do nawet 7 godzin! Produkty fermentują. Cierpimy na zaparcia i wzdęcia. Gdy mieszamy produkty wszystkich grup, nasz żołądek może trawić jedzenie nawet 8 godzin. Gdy będziemy przestrzegać tej diety stanie się on krótszy. Organizm nie zmarnuje energii i będzie mógł przeznaczyć ją na coś innego. Dieta ta na początku może okazać się trudna ze względu na nasze przyzwyczajenia. Z czasem jednak mięso z sałatką, chleb z masłem i pomidorem bez szynki, płatki bez mleka a z owocami staną się normą. Ten sposób żywienia nie wymaga wielu wyrzeczeń, nie musimy się głodzić. Wystarczy zapamiętać co z czym łączyć. Nasz żołądek będzie nam wdzięczny, polepszy się samopoczucie, a waga zacznie spadać.

Podstawowe zasady diety niełączenia w skrócie

1. W jednym posiłku możesz łączyć tylko produkty białkowe z neutralnymi lub węglowodanowe z neutralnymi.

2. Dzienna racja pokarmowa to 1000 kcal. Jesz często, ale mało. Obowiązkowo zjadasz 3 posiłki, możesz też 2 przekąski.

3. Codziennie należy zjeść jeden posiłek oparty na węglowodanach, jeden na białkach i jeden złożony z warzyw i owoców. 4. Owoce jesz na śniadanie lub jako przekąskę. Pomiędzy białkami i węglowodanami muszą być 2-3 godziny przerwy. Pijesz tylko między posiłkami.

5. Każdy obiad i kolacja musi zawierać choć jeden „ekstraspalacz” tłuszczu (witaminę C, magnez, żelazo, wapń, karnitynę, jod, chrom).

Zakazane produkty w diecie niełączenia

Cukier, sól, kawa, mocna herbata, napoje gazowane, alkohol, czerwone mięso, wędliny, dania pikantne, smażone, ciasta, czekolada.

Wskazane produkty w diecie niełączenia

Chleb razowy, płatki owsiane, kasza gryczana, karczochy, owoce słodkie, warzywa, kiełki, pestki, nasiona.

Dieta niełączenia – na jak długo?

Dłużej niż trzy tygodnie może być stosowana tylko po konsultacji z lekarzem.

Zalety diety

Jest zróżnicowana, zawiera dużo witamin i minerałów.

Wady diety

Dieta niełączenia jest zbyt niskokaloryczna. Ogranicza się do zaledwie 1000 kcal dziennie. A już dawno udowodniono, że 1000 kcal to za mało dla podstawowej przemiany materii przeciętnej kobiety. A to oznacza, że dieta ta może negatywnie wpłynąć na tempo przemiany materii i szybko doprowadzić do efektu jo-jo, kiedy tylko przestaniemy ją stosować. Dodatkowo, przy tak niskiej podaży energii trudno też będzie dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dlatego też, dietę niełączenia uznaje się za tzw. niedoborową. Dieta ta może także powodować osłabienie i ogólny spadek samopoczucia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ