Wszelkie dolegliwości dokuczające kobiecie w czasie ciąży, także te niezwiązane bezpośrednio z rozwijającym się w jej łonie dzieckiem, budzą duży niepokój każdej przyszłej mamy. Jedną z najczęściej występujących w tym czasie bolączek są problemy z żołądkiem. Stanowią one często początkowy objaw ciąży, w związku z postępującą zmianą nawyków żywieniowych (czyli popularne „zachcianki”), które mogą obciążać żołądek i cały układ pokarmowy ciężarnej, wywołując między innymi ból, zaparcia i niestrawność.
Przyczyny problemów z żołądkiem w ciąży
Zazwyczaj przyczyny bólu żołądka są związane z żywieniem, więc najczęściej wystarcza po prostu zmiana diety, regulująca pracę układu pokarmowego. W sytuacji braku poprawy lub wręcz nasilenia się objawów, konieczna jest oczywiście konsultacja lekarska.
- Niewłaściwa, zbyt ciężkostrawna dieta – to najczęstsza przyczyna bólu żołądka, który dokucza szczególnie w początkowych tygodniach ciąży.
- Powiększająca się macica – szybki wzrost i zajmowanie przez nią coraz większej przestrzeni w jamie brzusznej doprowadza zazwyczaj do ucisku na okoliczne narządy, w tym także na żołądek.
- Zapalenie pęcherzyka żółciowego i kamica nerkowa – to stosunkowo częste przypadłości w ciąży, które dają objaw bólowy mylony niekiedy właśnie z bólem żołądka – wymagają interwencji lekarskiej.
- Zatrucie pokarmowe – także objawia się bólem żołądka, wymiotami, dreszczami i biegunką…
Jak wyleczyć bolący żołądek w ciąży?
W ciąży, bez konsultacji lekarskiej, można łagodzić ból żołądka jedynie bezpiecznymi, domowymi sposobami.
- Lekkostrawna dieta oraz regularne spożywanie czterech – pięciu posiłków dziennie powinno skutecznie ochronić kobietę w ciąży przed bólem brzucha powodowanym niestrawnością. Ostatni posiłek musi mieć miejsce nie później niż trzy godziny przed snem.
- Posiłki powinny być spożywane przez ciężarną w pozycji siedzącej, a po posiłku należy unikać leżenia – minimalizuje się w ten sposób ryzyko refluksu.
- Ziołowe napary (na przykład z mięty czy z rumianku) skutecznie wspomagają pracę układu pokarmowego. Warto je regularnie popijać w ciąży.
- Imbir – w postaci naparu lub tabletek – skutecznie leczy ból żołądka związany z porannymi nudnościami na początku ciąży.
- Siemię lniane – daje bardzo dobry efekt ochronny, jeśli chodzi o śluzówkę żołądka, ale wymaga regularnego stosowania i to przez dłuższy czas, aby odczuć efekty.
Dostępne bez recepty leki na ból żołądka, niestrawność czy refluks, stosowane w czasie ciąży, mogą stanowić ryzyko dla rozwijającego się płodu, dlatego w każdej sytuacji wymagającej ich użycia, należy obowiązkowo udać się do lekarza, aby zapewnić dziecku pełną ochronę. Dowiedz się więcej informacji na temat bólu żołądka w ciąży na https://www.mamazone.pl/artykuly/ciaza-i-porod/ciaza/zdrowie/bol-zoladka-w-ciazy/
Objawy wymagające bezwzględnej konsultacji lekarskiej
Jeżeli problemy z żołądkiem w ciąży przeciągają się, należy udać się do swojego lekarza, zwłaszcza w sytuacji, gdy:
- towarzyszą im skurcze i / lub dreszcze,
- uciśnięcie okolicy żołądka powoduje ból,
- występuje gorączka,
- biegunka i wymioty powodują silne osłabienie,
- ruch nasila ból żołądka.