Oczy w przeciwieństwie do ciała najbardziej męczą się podczas pracy psychicznej, gdzie konieczne jest nieustanne skupianie wzroku na jednym punkcie. Takie wytężanie gałek ocznych może prowadzić nie tylko do pogorszenia widzenia, ale również dyskomfortu związanego z ich nawilżeniem. Praca biurowa to wyzwanie zarówno dla umysłu, jak i naszych oczu, dlatego niezbędna jest ich pielęgnacja i dbanie o ich kondycję. Sprawdź dzisiejszy artykuł i dowiedz się, co należy zrobić w tym kierunku.
Ergonomia miejsca pracy
Najpierw trzeba zacząć od podstaw, by następnie móc zająć się kolejnymi kwestiami pielęgnacji oczu. Twoje miejsce pracy niezależnie od tego czy znajduje się w domu czy wynajmowanym biurze, powinno być w zupełności dopasowane do potrzeb pracowników. Mamy tutaj na myśli głównie zasady BHP, które powinny obowiązywać wszędzie. Dokładniej chodzi między innymi o:
- Ekran monitora powinien być ustawiony około 50-70cm od Twojej twarzy, a kąt nachylenia powinien wynosić 10-20°. Natomiast górna krawędź monitora powinna być na wysokości Twoich oczu.
- Jasność ekranu nie powinna być zbyt wysoka, a jego kontrast należy zwiększyć, by nie wytężać mocno wzroku podczas patrzenia.
- Monitor powinien być ustawiony bokiem do okna, a na pewno nie na jego tle, ponieważ Twój wzrok będzie intensywniej pracować, gdy będzie miał styczność jednocześnie z naturalnym i sztucznym światłem.
- Oświetlenie w biurze powinno być rozproszone, by oczy mogły swobodnie patrzeć w stronę monitora i nie przemęczać się.
- Również matowe wykończenie blatu biurka pozwoli na zmniejszenie odbijających się promieni słonecznych.
- Klimatyzacja w biurze nie powinna bezpośrednio wiać w stronę pracowników.
- Im więcej roślinności w pomieszczeniu, tym lepszy i sprzyjający klimat zostanie stworzony.
Ćwiczenia na oczy
Jeśli już uda Ci się ograniczyć i zastosować do poprzednio wymienionych zaleceń, zadbanie o swój wzrok powinno być już znacznie prostsze. Dla dopełnienia możemy polecić kilka łatwych ćwiczeń, dzięki którym Twoje oczy będą miały szansę odpocząć i zregenerować się podczas pracy przy komputerze.
Ćwiczenie 1. Najpierw oderwij wzrok na kilka minut od komputera i patrz w dal, a najlepiej na jakiś zielony punkt, który ukoi Twój wzrok.
Ćwiczenie 2. Bez poruszania głową spoglądaj kolejno w dół, górę, lewo i prawo. Następnie możesz także próbować wykonywać tak zwane „ósemki” oczami.
Ćwiczenie 3. Zasłoń oczy dłońmi i patrz w ciemność na tyle długo, by przestać widzieć plamki świetlne.
Nawilżanie oczu
Najważniejszą czynnością jest mruganie, które pozwala na regenerację oczu i ich nawilżanie, a zwłaszcza, gdy w pomieszczeniu włączona jest klimatyzacja wysuszająca powietrze i powierzchnię oczu. Jednak podczas pracy przy komputerze jest to czynność często zapominana, dlatego dodatkowym wspomagaczem mogą okazać się krople do oczu, dzięki którym wzrok staje się świeższy i bardziej nawodniony. W tym celu polecamy szczególne preparaty bez konserwantów, które mogą uczulać i powodować jeszcze większy dyskomfort. Krople powinny jednocześnie nawilżać, ale także wypłukiwać i zabezpieczać powierzchnię oka przed bakteriami czy innymi zanieczyszczenia. Ich mała pojemność i poręczność pozwolą również nosić się codziennie w torebce lub torbie do pracy, dzięki czemu nie ma szans, by o nich zapomnieć.