Cukrzyca ciążowa – co każda mama powinna o niej wiedzieć?

Na cukrzycę ciążową zapaść może każda spodziewająca się dziecka kobieta. Jest to choroba, której nie można bagatelizować, gdyż nieleczona prowadzi do licznych powikłań. Jakie objawy powinny zwrócić uwagę przyszłej mamy i dlaczego powinny zostać skonsultowane z lekarzem?

W najprostszym ujęciu cukrzyca to stan, w którym ilość cukru we krwi jest zbyt wysoka. Cukrzyca ciążowa to specyficzna jego odmiana, która może pojawić się u przyszłej mamy nawet wtedy, kiedy nigdy wcześniej nie miała żadnych problemów z poziomem cukru we krwi. Spowodowana jest przede wszystkim zaburzeniami w gospodarce hormonalnej, które wpływają na proces wytwarzania insuliny. U kobiet, które należą do grupy ryzyka cukrzycy ciążowej, badanie w zakresie tej choroby powinno zostać wykonane w pierwszym trymestrze. Jeśli pierwsza wizyta u ginekologa przypadnie np. na 5 tydzień ciąży, lekarz będzie mógł także potwierdzić ciążę na podstawie zmian zaobserwowanych w czasie badania USG.

Cukrzyca ciążowa G1 czy G2?

Znane są dwa typy cukrzycy ciążowej: G1, w którym unormowanie poziomu cukru uzyskuje się na drodze zadbania o odpowiedni tryb życia oparty o wprowadzenie ściśle określonej diety, a także aktywności fizycznej, oraz G2, kiedy poza zmianą diety konieczne jest wprowadzenie leczenia farmakologicznego. W zdecydowanej większości przypadków cukrzyca ciążowa mija po porodzie, choć jej epizod zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 w przyszłości. Część kobiet, u których w okresie ciąży wykryto cukrzycę, mogła cierpieć na nią już wcześniej, tyle że nie została ona wcześniej wykryta. W ich przypadku choroba może nie ustąpić po porodzie.

Cukrzyca w ciąży – jak rozpoznać objawy?

Do objawów, które powinny nas zaniepokoić w okresie ciąży, należą: silniejsze niż zazwyczaj pragnienie, zwiększenie ilości moczu i wzmożona częstość jego oddawania, zmęczenie oraz senność. Sygnałem alarmowym powinny być również utrzymujące się zawroty głowy i towarzyszące im omdlenia. Zdarza się jednak, że u części kobiet wymienione powyżej objawy nie występują, a cukrzyca ciążowa rozwija się w ukryciu. Dlatego też w okresie ciąży przeprowadzane są kilkukrotnie badania krwi przyszłej mamy i to ich wynik może być podstawą do postawienia jednoznacznej diagnozy. Aby wykluczyć lub potwierdzić wystąpienie cukrzycy ciążowej, niezbędne jest przeprowadzenie tzw. obciążenia glukozą. U wszystkich kobiet wykonywane jest ono standardowo między 24. a 28. tygodniem ciąży, a u kobiet z grupy ryzyka cukrzycy ciążowej już na jej samym początku – może to być np. 5 tydzień ciąży.

Test ten polega na trzykrotnym pobraniu krwi. Pierwsze następuje przed wypiciem rozpuszczonej w szklance wody glukozy (75 g), a pozostałe 2 po jej wypiciu – po godzinie i dwóch godzinach. Jeśli wyniki nie przekroczą odpowiednio 92 mg/dl na czczo oraz 180 i 152 mg/dl po godzinie i dwóch od wypicia glukozy, wszystko jest w porządku. W przypadku, gdy będą one wyższe niż wskazane wartości, diagnozowana jest cukrzyca ciążowa i podejmowane są odpowiednie, zaplanowane przez lekarza działania. Rozwojowi tej choroby sprzyja kilka czynników, w tym duża nadwaga w okresie poprzedzającym zajście w ciążę oraz występowanie wśród najbliższych członków rodziny cukrzycy typu 2. Ryzyko rośnie wraz z wiekiem i kolejnymi ciążami – tym mocniej, jeśli w poprzedniej ciąży poziom cukru był u ciebie podniesiony.

Reaguj – to naprawdę ma znaczenie

Niezwykle istotne jest, żebyś reagowała na każdy niepokojący objaw niezależnie od tego, czy to dopiero 5 tydzień ciąży czy jej zaawansowany etap. Wykonuj zalecane badania kontrolne i regularnie odbywaj wizyty u lekarza. Nieleczona i zaniedbana cukrzyca w ciąży jest przyczyną licznych powikłań, które mogą dotyczyć zarówno ciebie, jak i twojego dziecka. Bagatelizowanie choroby i jej objawów może doprowadzić do narodzin dziecka z nadmierną masą ciała, w efekcie czego może zajść potrzeba przeprowadzenia porodu metodą cesarskiego cięcia. Duża masa urodzeniowa noworodka może (choć nie musi) przyczynić się do powstania licznych zaburzeń metabolicznych, takich jak hipoglikemia w okresie poporodowym, a w późniejszym czasie także otyłość, rozwinięcie się cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia.

Regularne badania i konsultacje lekarskie, a także reagowanie na wszelkie dolegliwości, które cię niepokoją, mają ogromny wpływ na minimalizowanie ryzyka związanego ze skutkami cukrzycy ciążowej. Należy pamiętać, że to na rodzicach spoczywa odpowiedzialność i troska za zdrowie maluszka i tylko oni mogą dołożyć wszelkich starań, aby je zapewnić.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ