Jakie wybrać meble do pokoju dziecięcego?

Meble do pokoju dziecięcego powinny być bezpieczne, praktyczne i ładne. Bogactwo asortymentu na rynku umożliwia połączenie tych wszystkich cech, ale pamiętajmy, że to właśnie bezpieczeństwo i funkcjonalizm należy przedłożyć nad estetykę. Jakie meble więc wybrać?

Bezpieczne meble

Meble powinny być atestowane, co jest gwarancją dobrej jakości, wygody i bezpieczeństwa dla zdrowia dziecka. Najlepiej aby produkty miały certyfikaty i atesty Państwowego Zakładu Higieny, wykonane były z naturalnych materiałów i nie zawierały toksycznych substancji. Sprawdzą się meble o gładkiej powierzchni i zaokrąglonych krawędziach, stabilne i dostosowane do wzrostu dziecka. Powinny mieć wystarczającą liczbę szafek, półek oraz szuflad. Warto wybierać zestawy mebli, które są dobrej jakości i uniwersalne, o neutralnej kolorystyce i prostej formie, aby służyły przez długie lata. Godne polecenia są zestawy składające się z kilku elementów, które można przestawiać według aktualnych potrzeb dziecka lub wymienić za mały czy zużyty mebel na większy/nowszy. Dla małych pokojów sprawdzą się meble wielofunkcyjne z funkcją spania, przechowywania rzeczy oraz możliwością pracy, czyli łóżeczko z komodą, małym regałem i przewijaniem. Ciekawą opcją są łóżka piętrowe, co jest praktycznym rozwiązaniem sprawiającym dziecku frajdę. Pokój zyskuje dużo wolnej przestrzeni na zagospodarowanie, a dzieciom służą nie tylko do spania, ale także jako domowy plac zabaw.

Estetyka również ma znaczenie

Już od wczesnych lat należy otaczać dziecko przyjemnymi dla oka widokami. Przy dekoracyjnych ścianach wystarczą meble o stonowanym i spokojnym kolorze (biel, naturalne drewno), który pozwoli dziecku się zrelaksować i wyciszyć. Najlepiej sprawdzą się uniwersalne kolory o klasycznym design, które będą na czasie przez długie lata. Warto zwrócić uwagę, czy meble mają zaokrąglone brzegi, system cichego domykania oraz czy są odporne na uszkodzenia.

Obecnie modny jest powrót do natury, czyli meble drewniane z ekologicznych surowców. Nie zawierają one szkodliwych substancji, są trwałe i pokryte wodorozcieńczalnymi lakierami. Popularne są meblozabawki, które wpływają korzystnie na rozwój psychoruchowy i intelektualny dziecka.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ