Nie każdy z nas ma duży dom albo apartament, w których można urządzić osobną jadalnię. Gdy nie chcemy z niej rezygnować, w takim przypadku rozwiązaniem jest stworzenie salonu 2 w 1, czyli jednocześnie pełniącego funkcję wypoczynkową oraz jadalnianą. Jak zaaranżować takie wnętrze, gdy nie mamy zbyt dużo miejsca?
W mieszkaniu, ale też w domu, w którym nie ma miejsca na stworzenie dużej jadalni, kącik jadalniany najczęściej lokuje się w salonie. Nie wymaga on znacznej przestrzeni, a przy tym pozwala na stworzenie komfortowego, praktycznego miejsca do wspólnego spożywania posiłków z najbliższymi i wielu innych aktywności.
Gdy również myślisz o zaaranżowaniu salonu z jadalnią, sprawdź nasze porady, które zostały przygotowane wspólnie z serwisem www.ciekawe-wnetrze.pl.
Jak wydzielić przestrzeń jadalnianą w salonie?
Aby urządzić wnętrze pełniące jednocześnie dwie funkcje, konieczne jest właściwe zaprojektowanie całej przestrzeni. To bardzo ważne zwłaszcza wtedy, gdy jest ona niewielka, dlatego liczy się w niej każdy centymetr.
Gdy salon jest oddzielnym pomieszczeniem od kuchni, wtedy stół z krzesłami mogą być ulokowane w niemalże dowolnym miejscu, aby stworzyć przestrzeń pasującą do stylu wnętrza oraz do jego kształtu i wymiarów.
W wielu domach i mieszkaniach wykonuje się obecnie aneksy kuchenne. Wówczas salon połączony jest z kuchnią. Najczęściej oddziela się wtedy te dwie przestrzenie za pomocą wyspy albo półwyspu kuchennego. Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie stołu jadalnianego z krzesłami, który będzie wizualnie oddzielał dwie strefy w pomieszczeniu.
Stół do małej jadalni – co wybrać?
W małej jadalni stół powinien być dobrany tak, aby mógł on zmieścić się w wyznaczonej dla niego przestrzeni i jednocześnie zapewniać komfort codziennego użytkowania.
W małych jadalniach najczęściej umieszcza się stoły prostokątne, przy których może zmieścić się nawet 6 osób, a także kwadratowe i okrągłe, które najczęściej przeznaczone są dla 4 użytkowników.
Dobrym wyborem może być też stół rozkładany. Wysuwany blat pozwala wtedy na powiększenie miejsca przy stole, na przykład podczas większych spotkań z całą rodziną. Alternatywa to rozkładana ława ustawiona na co dzień przy kanapie lub narożniku.
Styl stołu najlepiej dopasować do pomysłu na wnętrze. We wnętrzach skandynawskich, boho, shabby chic świetnie wyglądają stoły wykonane z litego drewna – w kolorze naturalnym albo malowane na biało, czarno. W industrialnych, nowoczesnych przestrzeniach kapitalnie będą wyglądały stoły na metalowej ramie, wykończone drewnianym blatem. Współczesne wnętrza w stylu glamour wykańczane są z kolei stołami z blatami wykończonym na wysoki połysk lub wykonanym z hartowanego szkła.
Krzesła do jadalni – kompaktowe i wygodne
Do stołu do jadalni należy dobrać również odpowiednie krzesła, które będą wpisywały się w aranżację przestrzeni, a przy tym będą kompaktowe i komfortowe. Jakie krzesła do jadalni urządzonej w salonie sprawdzą się najlepiej?
Gdy przestrzeni jest mało, w takim przypadku warto wybrać krzesła, które również nie będą zajmowały znacznej przestrzeni. Najlepszy wybór to krzesła bez podłokietników, które dodatkowo zajmują miejsce. Można też łatwo wsunąć je pod blat. Aby korzystać z jadalni w salonie jeszcze wygodniej, warto zdecydować się na zakup krzeseł wykończonych miękkimi tapicerkami albo dokupić do nich zdejmowane poduszki.
Wśród popularnych modeli znajdują się krzesła skandynawskie z siedziskami i oparciami z tworzyw sztucznych zamontowane na drewnianych nóżkach, krzesła w stylu glamour z aksamitnymi obiciami. Interesująca propozycja to także krzesła wykonane z przezroczystego tworzywa sztucznego – kapitalnie powiększają wnętrza.